Historijski trijumf: Zmajevi pobijedili Iran za častan oproštaj

Reprezentacija Bosne i Hercegovine se sigurnom pobjedom nad Iranom  (3:1) časno oprostila od Svjetskog prvenstva u Brazilu.

Šteta što smo danas u Salvadoru igrali tek formalno jer smo šanse za prolaz u drugi krug već izgubili nakon poraza od Argentine i Nigerije. Ipak, Zmajevi su, unatoč izmijenjenom sastavu jer je selektor Safet Sušić od prve minute na teren poslao Tina Sven Sušića, Avdiju Vršajevića i Anela Hadžića, uspjeli da savladaju Iran i da na jedan lijep način napuste Mundijal.

Od prve minute smo zauzeli posjed lopte i Irance natjerali da se brane. Džeko je imao dobru šansu nakon samo četiri minute igre, ali je šutirao malo preko gola jer je lopta prethodno pogodila jednog iranskog igrača. Da nije, vjerovatno bismo već tada imali vodstvo.

Džeko Irancima prijeti i pet minuta kasnije. Mladi Sušić je zavrnuo loptu s lijeve strane, Džeko glavom udario loptu koju je uhvatio Haghighi. Do vodstva je naš tim stigao u 23. minuti. Džeko je uzeo loptu na 25 metara od iranskog gola, napravio nekoliko koraka i onda raspalio prizemno, a Haghighi je ostao nemoćan.

Najbolju šansu Iran je imao u 24. minuti, kada je Shojaei pogodio prečku gola Asmira Begovića. Vršajevića je sjajno uposlio Džeko u 42. minuti, ali krilni igrač Hajduka nije najbolje ciljao suprotni ugao iranskog gola. Do kraja prvog dijela svoj udarac oprobao je i Ibišević, ali ostalo je 1:0 na poluvremenu.

Iako je Irancima bila neophodna pobjeda za prolaz dalje, nisu nam stvarali veće probleme. U nastavku je također Sušićev tim dominirao terenom. U 48. minuti Pjanić je šutirao pored gola, a deset minuta kasnije Romin veznjak je precizniji za sigurnijih 2:0. Nakon lijepe akcije, u kojoj su učestvovali Bešić, Džeko i Sušić, Pjanić je poentirao. Lukavim pokušajem umalo da Kolašinac u 66. postigne gol, ali ostalo je 2:0. Iran uspijeva da postigne gol i smanji na 2:1 u 82. minuti preko Ghoochannejhada, ali smo uzbro vratili dva gola prednosti.

Odmah kontra na drugoj strani, Džeko je poslao loptu za Vršajevića, koji je samouvjereno krenuo prema iranskom golu i majstorski pogodio iskosa s desne strane za konačnih 3:1. Kad se sve sabere i oduzme, možemo biti ponosni na današnje izdanje Zmajeva i prvu pobjedu na Mundijalu.