Junaci Leicestera: Ovo je skromna družina koja je napravila čudo

Fudbaleri Leicestera prvi put su u 132-godišnjoj historiji kluba postali prvaci Engleske i sasvim sigurno je bajka Lisica jedno od najvećih sportskih iznenađenja u ovom stoljeću.

[ads1]

Leicesterova titula dodatno dobija na težini kada se zna da je većina igrača koji su iznijeli teret ove sezone do samo prije nekoliko sezona igrala u nižim rangovima engleskog fudbala. Predstavit ćemo u kratkim crtama igrače koji su igrali ove sezone u Premiershipu, njih 24, te menadžera Claudia Ranierija.

Kasper Schmeichel

Golman Kasper Schmeichel je sin legendarnog čuvara mreže Manchester Uniteda Petera. Kao 16-godišnjak počeo je trenirati u Manchester Cityju, baš kad je u redovima Građana Peter privodio kraju svoju karijeru. Mnogi su tada bili skeptični i smatrali kako od Kaspera neće biti ništa. I sam početak karijere je nagovještavao takav scenario. Od svoje 19. do 22. godine promijenio je čak pet klubova kao posuđen igrač u niželigašima (Darlington, Bury, Falkirk, Cardiff, Coventry), a šansu u prvom timu Cityja dobio je od Svena-Gorana Erikssona u avgustu 2007. godine protiv West Hama. No, ubrzo je Joe Hart postao “jedinica” Građana, što je značio definitivni rastanak Citya i Kaspera. Schmeichela je nakon epizoda u Notts Countyju i Leedsu 2011. godine u Leicester doveo – Eriksson, a sve ostalo je historija.

Danny Simpson

Desni bočni igrač Danny Simpson je prošao školu Manchester Uniteda, ali u pet sezona u kojima je bio član Crvenih đavola sakupio je samo tri nastupa. U tih pet sezona je bio posuđen u pet klubova (Antwerp, Sunderland, Ispwich, Blackburn, Newcastle), a kada je i sam shvatio da za njega nema budućnosti na Teatru snova, odlučio se na definitivan odlazak u Newcastle. Potom je sa QPR-om ušao u Premiership, te ga je prošle sezone Leicester odlučio dovesti u svoje redove.

Christian Fuchs

Ako konstatujemo da je igrač sa najboljom karijerom među igračima koji su Lisicama donijeli titulu kapiten i lijevi bočni igrač austrijske reprezentacije Christian Fuchs, koji je tokom karijere igrao u osrednjim austrijskim i bundesligaškim klubovima, jasno vam je o kakvoj se grupi igrača radi. Fuchs je prije dolaska u Leicester četiri godine branio boje Schalkea, no mjesta u ovoj sezoni u ekipi iz Gelsenkirchena za njega nije bilo, s obzirom da su Aogo i naš Kolašinac dobili prednost.

Wes Morgan

Kapiten ekipe i stoper Wes Morgan je rođen u Nottinghamu i želio je trenirati u Notts Countyju, no oni ga nisu željeli dovesti ni na probu i u 15. godini je želio napustiti fudbal. No, u posljednji čas Nottingham Forest mu je ponudio da trenira kod njih. Kada je napunio 18 godina Nottingham, tada trećeligaš, ga je poslao na posudbu u četvrtu ligu, u Kidderminster, no samo nakon pet utakmica su ga vratili. Iduće sezone je zaigrao u odbrani sa Desom Walkerom, nekadašnjim engleskim reprezentativcem od kojeg se napadačima krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog stoljeća ledila krv u žilama kada ga vide i upravo je od Walkera Morgan najviše naučio u karijeri. Od dječaka koji nije volio Forest došao je do legende kluba i igrača koji je sakupio više od 400 nastupa. No, u zimu 2012. godine Leicester ga je kupio za milion funti. Morganu nije trebao novi izazov, ali su Forestu trebale pare. Nakon samo polusezone dobio je kapitensku traku u Leicesteru, a sada će njemu pripasti čast podići šampionski pehar.

Robert Huth

Morganov partner u srcu odbrane Lisica je Robert Huth ili, ako vam je draže – Ranierijev ljubimac. Italijanski stručnjak ga je doveo u Chelsea 2001. godine iz omladinskog pogona Union Berlina i pripremao ga za prvi tim pune tri sezone. Taman kada je u trećoj sezoni sakupio 20 nastupa i trebao u narednoj postati član prve postave, Ranieri je smijenjen, Mourinho je sa sobom iz Porta poveo Carvalha i bilo je jasno da za Nijemca nema mjesta među Plavcima. Mučio se Huth još dvije sezone sa Specijalnim a kap koja je prelila čašu desila se 2005. godine kada je Mourinho odbio ponudu Bayerna za njega. Huth je tada pozvao javno zainteresovane klubove da ga odvedu sa Stamford Bridgea, a najkonkretniji je bio Middlesbrough. Huth je igrao tri sezone u eliti, a nakon što je Middlesbrough ispao u Championship, Huth je tamo odigrao samo pet utakmica i odlučio je otići u Stoke, gdje je igrao pet sezona, a od februara prošle godine je član Leicestera.

N’Golo Kante

N’Golo Kante je danas vjerovatno najtraženiji vezni igrač na svijetu, a prije samo četiri godine igrao je u trećoj francuskoj ligi za Boulogne, odakle prelazi u viši rang, u ekipu Caena, sa kojom je odmah sezonu poslije izborio ulazak u Ligue 1. Sezona u Caenu je bila dovoljna Steveu Walshu, skautu Leicestera, da ga stavi na prvo mjesto prioriteta za dovođenje pred ovu sezonu. Zanimljivo, u posljednje četiri sezone igrajući za Boulogne, Caen i Leicester Kante je propustio samo četiri utakmice. Iako ga svi porede sa Claudeom Makelelom, on za sebe kaže da je “novi Lassana Diarra”.

Danny Drinkwater

Centralni dio terena zajedno sa Kanteom drži još jedan izdanak škole Manchester Uniteda – Danny Drinkwater. Baš kao i Simpson, ni na njega nisu računali na Old Traffordu. Nakon niza posudbi u drugu i treću ligu (Huddersfield, Cardiff, Watford, Barnsley), prije četiri godine svoju sreću je odlučio potražiti u tadašnjem drugoligašu Leicesteru, a za reprezentaciju Engleske je debitovao 17. marta ove godine u prijateljskom meču protiv Holandije u kojem je i pored poraza (1:2) proglašen za najboljeg igrača utakmice.

Riyad Mahrez

I dok se za Morgana i Kantea može reći da su srce i duša ovog tima, za Riyada Mahreza se može reći da je mozak ekipe. Kao i svi imigranti iz Alžira, njegova porodica je živjela u poznatom pariškom getu Sarcelles. Sa petnaest godina je izgubio oca i to mu je, kako je kasnije isticao, dalo snagu da postane neko i nešto u životu. Karijeru je počeo u lokalnom klubu AAS Sarcelles sa 13 godina, a prvi profesionalni ugovor je potpisao sa četvrtoligašem Quimperom, u kojem je igrao zajedno sa cimerom Mathiasom Pogbom, starijim bratom mnogo poznatijeg Paula. Nakon samo jedne sezone uzeo ga je Le Havre, no čak dvije godine je nastavio igrati u četvrtoj ligi za drugi tim ekipe iz Normandije. Prva sezona u prvom timu Le Havrea je bila ključna za njegovu karijeru. Steve Walsh, da, isti skaut koji je doveo Kantea, je došao da gleda Ryana Mendesa (koji je sada na posudbi u Nottingham Forestu iz Lillea), a u Leicester se vratio sa Mahrezovim imenom u notesu. Kada su u januaru 2014. godine čelnici Lisica došli na pregovore sa Mahrezom, Alžirac ih je s nevjericom primio, a prvo pitanje koje je postavio bilo je: “Zar Leicester nije ragbi klub? Ja sam fudbaler…”. Mahrez je zvanično najbolji fudbaler Premiershipa za ovu sezonu.

Marc Albrighton

Karijera Marca Albrightona nije uzbudljiva poput njegovih saigrača. Počeo je trenirati u Aston Villi sa osam godina, prošao je sve kategorije, zaigrao za prvi tim, sakupio 101 nastup i prešao u Leicester prije dvije sezone. Ne, naravno da ovo nije sve. U posljednjoj sezoni menadžer Paul Lambert ga je želio poniziti i poslao ga je na posudbu Wiganu na samo 28 dana, a na kraju sezone mu je uručio ispisnicu i Leicester je odmah reagovao. Na kraju je ispalo da mu je Lambert učinio veliku uslugu: Aston Villa je ispala iz lige, a Leicester je prvak.

Shinji Okazaki

Japanac Shinji Okazaki je pred početak ove sezone stigao u Leicester iz Mainza, a prethodno je evropsko iskustvo sticao i u Stuttgartu, a u pet sezona u Bundesligi je postigao samo 37 golova na 128 utakmica. Ni u Ranierijevoj mašini ne postiže često golove (samo 5 ove sezone u Premiershipu), ali radi mnogo toga, prvenstveno u pomaganju veznom redu.

Jamie Vardy

Jamie Vardy je rođen u Sheffieldu u kojem je trenirao sve do 16. godine, kada su ga izbacili iz kluba jer je “bio netalentovan i premal”. Poluamaterski Stocksbridge Park Steels, koji je igrao u sedmom rangu engleskog fudbala, mu je ponudio ugovor od 30 funti sedmično, te je Vardy za život morao zarađivati radeći 12-časovne smjene u lokalnoj fabrici karbonskih vlakana. Sa 20 godina osuđen je zbog fizičkog napada zbog čega je dobio privremeni kućni pritvor svakog dana od 18 sati, što je nekada značilo da je morao napuštati utakmicu kako bi stigao kući na vrijeme. Halifax Town je za Vardyja, koji je postigao 66 golova na 107 nastupa, 2010. godine platio 15.000 funti. Nakon samo jedne sezone u sedmoj ligi (24 gola na 33 utakmice) Fleetwood Town ga je doveo za plaću od 850 funti sedmično, a i tamo se zadržao samo jednu sezonu (31 gol na 36 utakmica u petoj ligi) jer ga je Leicester kupio za milion funti. Treba li reći ko je zaslužan za transfer? Naravno, Steve Walsh. Nakon prve sezone, u kojoj je postigao samo četiri gola u Championshipu Vardy je spakovao kofere i želio je odustati od fudbala prvi put u životu, no menadžer Nigel Perason ga je nagovorio da ostane u klubu i pružio mu bezrezervnu podršku, a rezultat svega toga su 22 gola na 34 utakmice ove sezone kojima je vodio Lisice do trofeja. Nažalost, Pearson, ni kriv, ni dužan, neće biti taj koji je sa Vardyjem dočekao da slavi titulu prvaka Engleske, već Claudio Ranieri.

Claudio Ranieri

Italijanski stručnjak je konačno sa sebe skinuo etiketu “vječitog gubitnika” i to sa klubom sa kojim se to najmanje očekivalo. Ranierijeva ekipa je bila ubjedljivo najbolja ove sezone, možda nije igrala najljepši, ali zasigurno najefektivniji fudbal i zasluženo je ušla u historiju. Nakon svih neuspjeha, Ranieri je konačno dočekao svoj prvi trofej.

Ostali igrači

Ostali članovi koji su ove sezone nastupali za Lisice u Premiershipu su nekako ostali u drugom planu, no vrijedi ih spomenuti i napisati riječ-dvije o svakom od njih. Lijevi bočni igrač Jeff Schlupp, reprezentativac Gane, je jedan od dva igrača koji su prošli omladinsku školu Leicestera. Drugi je njegov sunarodnjak, desno krilo Joe Dodoo, koji je nastupio jednom. Yohan Benalouane (29) je, čini se, jedan od dva promašaja menadžmenta Lisica. Tunižanin je plaćen sedam miliona eura iz Atalante i odigrao je samo četiri meča prije nego je posuđen u Fiorentinu. Ritchie De Laet je bio standardni desni bek do ove sezone, kada ga je iz ekipe izbacio Simpson. Odigrao je samo osam utakmica i posuđen je Middlesbroughu. Iskusni poljski stoper Marcin Wasilewski (35) je ove sezone zabilježio dva nastupa, a u Leicesteru je od 2013. godine. Tinejdžer Demarai Gray je pravo osvježenje ove sezone. Brzonogi desnokrilni napadač je bio pravi džoker sa klupe u deset utakmica ove sezone i nagovijestio je svijetlu budućnost. On je u Leicester došao iz Birminghama pred početak ove sezone. Iskusni Gokhan Inler(31) je došao ove sezone iz Napolija za tri miliona funti kako bi pomogao ekipi da ponovo izbori opstanak u društvu najboljih, no Kante i Drinkwater su ga istisnuli iz tima, te je Švicarac odigrao samo pet utakmica.

Daniel Amartey (21) iz istog razloga kao i Inler nije mogao sakupiti više od pet nastupa. On je došao iz Copenhagena također pred početak sezone. Nathan Dyer je jedini igrač koji je na posudbi u Leicesteru. Inače je član Swanseaja, a svojim golom desnokrilni napadač je donio pobjedu nad Aston Villom 13. septembra prošle godine. Andy King je jedan od igrača koji su obavezni kada su ulasci sa klupe u pitanju, a sakupio je 23 nastupa. Sa 15 godina ga je Chelsea otjerao, a Leicester uzeo sebi i među Lisicama je već 12 godina.

Leonardo Ulloa je džoker sa klupe kada je u pitanju sami vrh napada. Korpulentni napadač je 2014. godine postao najplaćenije pojačanje Leicestera, koji je platio osam miliona funti Brighton & Hove Albionu Ove sezone je postigao 6 golova na 27 utakmica. Samo godinu poslije njegov rekord je oborioAndrej Kramarić koji je iz Rijeke stigao za 9 miliona funti, no ove sezone je odigrao samo dvije utakmice prije nego je posuđen Hoffenheimu i on je, uz Benalouanea jedini promašaj u moru brilijantnih poteza uprave Lisica.

Piše: Elvis Bunić / klix.ba