Godinu nakon tragedije Chapecoense se plasirao u Copa Libertadores!

Samo godinu dana nakon stravične nesreće u kojoj su poginuli skoro svi prvotimci, brazilski Chapecoense je napravio veliki uspjeh. Chapecoense je osvojio osmo mjesto u brazilskoj Seriji A i na taj način je izborio kvalifikacije za Copu Libertadores.

U Copa Libertadores, južnoamerički pandan evropske Lige prvaka, iz Brazila inače ide sedam klubova, ali pošto je Gremio osvojio ovogodišnje izdanje elitnog klupskog takmičenja Južne Amerike, brazilska Serie A je dobila još jednog predstavnika, a to je Chapecoense.

I to na kakav način. U posljednjem kolu brazilskog prvenstva Chapecoense je dočekao Coritibu. Gosti su poveli u 15. minuti kada je pogodio Cleber, a u 37. minuti Elicarlos je izjednačio na 1:1. Kada se činilo da će ipak Atletico Mineiro biti ekipa koja će na kraju prvenstva zauzeti osmo mjesto, u 90+5. minuti Tulio de Melo je pogodio za pobjedu Chapecoensea 2:1 i plasman u Copa Libertadores, nakon čega je uslijedilo veliko slavlje.

Chapecoense i Atletico Mineiro su završili s istim brojem bodova (54), Atletico ima čak i bolju gol razliku (52:49 – 47:49), ali se u Seriji A najprije gleda međusobni omjer koji je na strani Velikih zelenih (pobjeda u gostima rezultatom 3:2, poraz kod kuće rezultatom 1:0).

Uz Chapecoense u kvalifikacije za Copa Libertadores će i Vasco, dok su direktan plasman ostvarili prvak Corinthians te Palmeiras, Santos, Gremio, Cruzeiro i Flamengo.

Atletico Mineiro, Botafogo, Atletico Paranaense, Bahia, Sao Paulo i Fluminense će igrati u Copa Sudamericani, Sport Recife i Vitoria su osigurali opstanak, dok su iz lige ispali Coritiba, Avai, Ponte Preta i Atletico Goianiense.

Podsjetimo, 28. oktobra prošle godine avion koji je charter letom prevozio nogometaše Chapecoensea iz Bolivije u kolumbijski grad Medellin na utakmicu finala Copa Sudamericane srušio se u gradu La Union, a 71 osoba je poginula, od čega 19 igrača. Preživjela su samo trojica nogometaša – lan Ruschel, Jakson Follmann i Neto.

Čitav nogometni svijet je suosjećao s brazilskom ekipom, a klubovi brazilske Serie A su posudili ukupno 20 igrača kako bi se Chapecoense mogao takmičiti. Ne samo da je Chape uspio ostati u ligi, već je uprkos svim predviđanjima došao i do kvalifikacija za Copa Libertadores.

Izvor: klix.ba