Zmajevi se poigrali s omladincima Santosa

Reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je posljednju prijateljsku utakmicu pred premijerni nastup na Svjetskom prvenstvu u Brazilu i slavila s ubjedljivih 5:1.

Izabranicima selektora Safeta Sušića u Guaruji se suprostavio mladi tim Santosa. Sušić je izveo izmijenjen sastav u kojem nije bilo niti kapitena Emira Spahića, kao niti Edina Džeke, Miralema Pjanića, Muhameda Bešića…

Od početka se vidjelo da Zmajevi neće imati većih problema u generalnoj probi pred okršaj s Argentinom, koji je na programu 12. juna i ujedno je prvi meč u grupi F.  Zagospodarili su bh. igrači terenom od prve minute, ali na prvu šansu se čekalo do 14. minute. Misimović je majstorski proigrao Hajrovića na desnoj strani, ovaj prizemno ubacio u peterac, a Ibišević promašio nemoguće.

Nekoliko minuta kasnije Mujdža je ubacio s desne strane, Lulić glavom s desetak metara šutirao pokraj Santosovog gola. U 22. minuti očajan pokušaj Hajrovića. Santos prvi put prijeti u 25. minuti, Fernando se pored Hadžića izborio za prostor i šutira malo pored Begovićeve lijeve stative.

Dobru šansu omladinci Santosa imali su u 27. minuti. Gabriel je iskosa s desne strane tukao, maestralno je odbranio Begović. Poveli smo u 34. minuti. Lulić je poslao dugu loptu, spetljala se odbrana Santosa, Hajrović iz okreta desnom nogom šutira, lopta se od prečke odbila i završila malo iza gol-linije brazilskog gola. U finišu prvog dijela još dva pogotka za našu reprezentaciju. Ibišević je u 41. minuti povisio na 2:0, a onda je napadač Stuttgarta u 45. minuti iskoristio dodavanje Lulića i postavio rezultat prvog dijela (3:0).

Na otvaranju drugog dijela prijeti Santosu rezervista Tino Sven Sušić, ali puca preko gola. U 50. minuti Šunjić griješi u našoj odbrani, Begović brani udarac Joaa Igora, koji je zatim pogodio prečku. U 52. minuti još jedan udarac Sušića, golman Santosa brani.

Iz dobre pozicije ne pogađa ni Ibričić u 55. minuti poslije dodavanja Lulića s desne strane. U 62. minuti Lulić rutinski pgoađa za 4:0, a u 78. minuti Višća je obišao golmana Santosa i pogodio za 5:0. Joao je u samoj završnici glavom loptu poslao u mrežu Begovića za utješni gol Santosovih klinaca i konačnih 5:1.

Uspješno je odrađena generalna proba bh. reprezentacije i svakako ohrabruju nastupi Zmajeva u posljednje vrijeme. Imamo razloga biti optimisti pred okršaje s Argentinom, Iranom i Nigerijom.