Alcaraz nakon preokreta savladao Zvereva i postavio rekord Roland Garrosa

Sjajni španski teniser Carlos Alcaraz savladao je Alexandera Zvereva u finalu Roland Garrosa rezultatom 3:2 (6:3, 2:6, 5:7, 6:1 i 6:2) te tako osvojio treću Grand Slam titulu u karijeri.

Alcaraz je nakon Wimbledona i US Opena, osvojio i Roland Garros, čime je postao najmlađi teniser u historiji koji je osvojio tri različita Grand Slam turnira na tri različite podloge (21 godina).

Današnje finale bilo je dostojno nekim slavnim iz prošlosti koje su igrali članovi “velike trojke”, a Alcaraz je slavio nakon velikog preokreta.

Bolje je mladi Španac ušao u duel i s dva breaka riješio prvi set u svoju korist rezultatom 6:3, da bi se onda Zverev probudio i napravio veliki preokret.

Zverev je prvo sa 6:2 poravnao na 1:1 u setovima, da bi mu onda pripao triler u trećem setu u kojem je sa 7:5 došao na korak od prve Grand Slam titule.

Nakon toga je uslijedio novi preokret. Četvrti set je u potpunosti pripao Alcarazu koji je napravio tri breaka i sa 6:1 odveo duel u odlučujući set.

Peti set donio je pravu borbu. Alcaraz je odmah na startu oduzeo servis protivniku, a onda je Zverev propustio ogromnu šansu. Imao je čak četiri break-lopte, od čega tri vezane, kako bi napravio break i vratio se u igru, ali sve to je Alcaraz uspio odbraniti.

Do kraja je bez problema sačuvao svoj servis i rezultatom 3:2 osvojio treću Grand Slam titulu, dok Zverev i dalje ostaje jedan od najboljih tenisera koji se nikada nije okitio ovakvom vrstom titule.

Mladi teniser iz Španije je tako nakon US Opena 2022. godine i Wimbledona 2023. godine, uspio osvojiti i Roland Garros čime je istakao kandidaturu za napad na dostignuća “velike trojke” u budućnosti.