Boston u Dallasu vezao treću pobjedu nad Mavericksima u finalu i došao na korak od rekordne 18. titule prvaka NBA lige

130624Boston

Košarkaši Boston Celticsa savladali su protekle noći kao gosti Dallas Maverickse rezultatom 106:99 i tako došli do 3:0 u finalnoj seriji NBA lige.

Na taj način je Boston došao na korak od rekordne 18. titule prvaka NBA lige. Nakon 3:0 u prilog Celticsima ide i činjenica da nijedna ekipa nikada u doigravanju nije uspjela preokrenuti seriju u kojoj je gubila pomenutim rezultatom.

Mavsi su odlično ušli u meč, kontrolisali igru i rezultat u uvodni minutama, imali su čak i +13 tokom prve dionice. No, Celticsi se vraćaju i nakon 12 minuta igre prednost je smanjena na samo -1, 31:30.

Domaćin je uglavnom imao prednost i u drugoj dionici. Boston je na momente znao preuzeti vodstvo, ali bilo je to bez značajnije prednosti. Dallas na odmor odlazi vodstvom 51:50. Kyrie Irving i Luka Dončić ubacili su većinu poena, ali dalje nisu mogli sami.

Gost u trećoj dionici pravi ozbiljan posao. Mavsi su potpuno pali, nisu mogli pogoditi ništa, što Celticsi koriste da stvore velikih 15 poena prednosti na ulasku u posljednju dionicu. Bilo je 85:70 u korist Bostona.

Početkom posljednje četvrtine Boston odlazi na +21, no Luka i Kyrie se nisu predavali i uspjeli su se vratiti u utakmicu. Stigli su Mavericksi do samo minus jedan (93:92), ali su na četiri minuta prije kraja ostali bez Dončića zbog šeste lične greške.

Tu je bio i kraj svih nadanja Dallasa. Celticsi su do kraja meča prelomili sve na svoju stranu, dobili su duel sa 106:99 i došli su do ogromnih 3:0 u finalnoj seriji.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Tatum s 31 poenom, a pratio ga je Brown sa 30. Kod Dallasa je Irving završio meč sa 35 poena, dok je Dončić ubacio 27 koševa.