Izabrali smo najboljih jedanaest enormno bogate kineske Superlige

U posljednje vrijeme Kina je postala turbo lokacija za poznate nogometaše kojima je novac na prvom mjestu. Kinezi na pojačanja često troše ogromne svote novca, a plaće koje dobivaju igrači izgledaju nestvarno.

[ads1]

Nećemo u ovom tekstu o potencijalnim velikim pojačanjima ili razbacivanju novca, okrenut ćemo se pronalasku najboljih 11 kineske Superlige. Gotovo svaka momčad u Kini ima minimalno dvojicu igrača ekstra klase tako da će ovaj zadatak biti na granici sa Sizifovim poslom.

Kao i uvijek, započinjemo s vratarom, nerijetko ključnim igračem svake momčadi u velikim utakmicama. Kinezi za sada ne troše previše na vratare jer isključivo traže rasne golgetere i talentirane veznjake koji će zagarantirano donijeti show navijačima.

U moru nepoznatih vratarskih imena, iskočio je Zeng Cheng. Riječ je o prvom vrataru Kineske nogometne reprezentacije i ponajboljem pojedincu najvećeg kineskog kluba Guangzhou Evergrandea.

[ads1]

Odlučili smo se za ofenzivnu formaciju, baš onakvu kakvu Kinezi najviše vole. Trojica defenzivaca u zadnjoj liniji za našu postavu najboljih jedanaest kineske Superlige će biti sasvim dovoljna. U potrazi za najboljom defenzivnom trojkom naišli smo ponovno na ocean nepoznatih igrača.

Prvi od “trojice veličanstvenih” braniča bit će dobro nam poznati Ricardo Carvalho. Veteran iz Portugala nosi dres Shanghai SIPG-a, do sada se nije naigrao u Kini, ali sasvim sigurno je dobro napunio novčanik.

Drugi stup obrane naših ‘superstara’ iz Kine je Carlos Gil. 29-godišnji Brazilac nastupa za Shandong Luneng pod vodstvom čeličnog Felixa Magatha. Gil je imao zapaženu karijeru u Brazilu, a upisao je i 10 nastupa za prvu momčad reprezentacije Brazila.

Treća opcija u zadnjoj liniji je 31-godišnji Assani Lukimya. Lukimya je imao nekoliko zapaženih utakmica u njemačkoj Bundesligi, a posebno se istaknuo u Werderu iz Bremena. Bivši reprezentativac DR Conga trenutno čini najvažnijeg igrača Liaoning Whowina.

[ads1]

Izbor u veznom redu započinjemo s dva centralna veznjaka. Prvi od dvojice centralnih veznih je Axel Witsel. Belgijski reprezentativac tokom europske karijere je glasio za jednog od najboljih centralnih veznih igrača, ali umjesto transfera u Juventus ili Manchester United Witsel je odabrao primamljivu ponudu kineskog Tianjin Quanjiana.

Drugi centralni vezni u “Dream Team-u” kineske Superlige po našem izboru je bivši igrač Chelsea Ramires Nascimento. Ramires je čak šest godina nosio dres Chelsea i ostavio neizbrisiv trag u Premier League, nedavno je došao u bogatu Kinu i potpisao sa Jiangsu Suningom.

Na poziciji desnog krilnog igrača odlučili smo se za Givanilda Hulka. Hulk je oduvijek glasio za iznimno talentiranog nogometaša sa snažnim udarcem i briljantom tehnikom, jednako tako na glasu je i kao igrač kojemu je na prvom mjestu novac, što je i potvrdio transferom u Shanghai SIPG.

[ads1]

Nasuprot Hulka na lijevom krilu izabrali smo super brzog Gervinha. Gervinho je dobio bitku na ovoj poziciji ispred klupskog kolege Ezequiela Lavezzija zbog boljih igara u njihovom kineskom klubu Hebei Fortune.

Ispred dvojice vrhunskih napadača priliku za završni pas u iznimnoj konkurenciji dobio je Brazilac Oscar. Oscar je ove zime šokirao nogometni svijet priopćenjem da napušta Chelsea i odlazi u bogati Shanghai SIPG. Brazilac se za sada u Kini i nije nešto proslavio kvalitetnim prezentacijama, a izliku za loše partije pronašao je u navikavanju na drugačije klimatske uvjete.

Šećer na kraju. Upravo je to rečenica koja idealno opisuje konkurenciju u kineskoj Superligi na poziciji napadača. Bezbroj kvalitetnih i dokazanih napadačkih imena u posljednje vrijeme došli su zarađivati novac u Kinu. Nakon brojnih dvojbi izabrali smo dvojicu najboljih.

Prva napadačka opcija je iskusni Argentinac Carlos Tevez. Tevez je u zimskom prijelaznom roku zamijenio dres voljene Boce Juniors sa dresom Shanghai Shenhue. Prema neslužbenim informacija Carlitos je dolaskom u Kinu postao najplaćeniji igrač svijeta. Možda jedan od primjera za glasovitu rubriku: “novac kupuje sve”.

[ads1]

Došli smo i do posljednje zvijezde naših najboljih jedanaest kineske Superlige. Suigrač Tevezu u moćnom napadačkom tandemu prema našem izboru je vječiti talent Alexandre Pato. Pato se nedavno vratio u Europu u pokušaju oživljavanja svoje europske karijere. Imao je kratku neuspješnu epizodu u dresu Chelsea, a znatno uspješniji je bio u španjolskom Villarealu. Ove zime je preselio u Kinu i potpisao bogati ugovor s Tianjin Quanjianom.

Iako je kineska Superliga puna poznatih nogometnih imena, nakon pomnog analiziranja dobili smo dojam kako je i dalje vrlo slaba. Toliko slaba i nemoćna da niti jedna njihova momčad nije u rangu ponajboljih europskih momčadi, pa čak nije dorasla niti drugom razredu europskog nogometa. Kompletna pažnja u vidu pojačanja se pridodaje isključivo napadu, dovodi se nerezonski, u potpunosti zanemarivši obranu. Daleko je tu neka prava momčadska kemija, a kamoli neka vrhunska uigranost.

Jedno je sigurno, kineska Superliga za sada nikako nije prijetnja najvećim europskim nogometnim ligama. Novac se doslovno rasipa, a pitanje je samo do kada…