Novak Đoković, jedan od najvećih tenisera u historiji, ponovo je otvoreno govorio o teškom periodu svog djetinjstva, prisjećajući se NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine.
U martu te ratne godine, par sedmica prije nego što je trebao napuniti dvanaest godina, Đoković i njegova porodica bili su prisiljeni napustiti svoj stan u Beogradu jer su eksplozije potresale grad. Ova potresna sjećanja predstavljena su u novom dokumentarnom filmu “Novak Đoković: Vuk zimi”, objavljenom pred US Open.
Jedna od noći posebno mu je ostala u pamćenju, jer njihova zgrada nije imala sklonište.
Đoković je rekao: “Jedne od tih prvih noći bombardovanja, naša zgrada nije imala sklonište. Morali smo otići u drugu zgradu”.
Prizor iz tog trenutka ostavio je neizbrisiv trag u njegovom pamćenju.
“Trčali smo prema toj drugoj zgradi. Bio je to užasan prizor jer je bilo dva ili tri sata ujutro. Bilo je mračno. Vidite ljude kako trče okolo, u panici. Ne znaju kuda da idu, pokušavaju spasiti svoje živote”.
Uslijedio je trenutak kojeg se uvijek sjeća.
“Spotaknuo sam se i pao. Vidio sam svoju porodicu kako trči 12, 15 metara ispred mene. Pokušao sam vikati: ‘Upomoć, pomoć’. Nisu me čuli i nastavili su trčati”.
Tada je pogledao prema svom stanu.
“I vidio sam avion kako baca dvije bombe na obližnju bolnicu. Stajao sam na kiši i u mraku…”
Djokovic shares NATO bombing story:
— Corvath Draemir (@Archaicmind3000) August 20, 2026
“I tripped and fell. I saw my family running in front of me and I try to scream “Help me Help me”. They didn’t hear me, they kept running. I turned around and I looked at our building. I saw a plane dropping two bombs into a nearby hospital.” pic.twitter.com/kt18xtkHhW










