Amerikanci u pravom košarkaškom klasiku preokrenuli protiv hrabre Srbije i zakazali finale sa domaćimom Igara

Košarkaši Sjedinjenih Američkih Država plasirali su se u finale olimpijskog turnira u Parizu nakon što su večeras u polufinalu pobijedili selekciju Srbije rezultatom 95:91.

Nakon početnog vodstva Amerike, Srbija je imala prednost do polovine prve četvrtine kada SAD ponovo vodi 15:13. Od tada je Srbija odigrala odlično i prednost je samo rasla do plus osam na kraju prve četvrtine (31:23).

Nastavili su ‘Orlovi’ predvođeni Aleksom Avramovićem igrati fantastično i u drugoj četvrtini, a u jednom trenutku su imali maksimalnih 17 poena razlike (42:25).

Ipak, Amerikanci su se probudili u završnici prvog poluvremena te su smanjili zaostatak protiv raspoloženih košarkaša Srbije, najviše zahvaljujući sjajnom Stephenu Curryju koji je do poluvremena ubacio čak 20 poena.

Treća četvrtina se igralo uglavnom koš za košem. U jednom trenutku su Amerikanci uspjeli spustiti zaostatak na šest poena, ali su ponovo srbijanski košarkaši dodali gas i sa plus 13 su ušli u posljednju dionicu (76:63).

Međutim, Amerikanci su u posljednjoj četvrtini odigrali fantastično, počelo im je ulaziti sve što su zamislili i na kraju su stigli do izjednačenja. Uslijedila je drama u finišu meča koja je na kraju pripala iskusnim Amerikancima koji su se tako plasirali u veliko finale.

Najbolji u redovima Amerike bio je Curry s 36 poena, dok je Joel Embiid dodao 19.

Bogdan Bogdanović je postigao 20 poena, a podršku je imao u Nikoli Jokiću koji je ostvario double-double učinak od 17 poena i 11 skokova.

Amerika će finale za zlatnu medalju na Olimpijskim igrama igrati u subotu u 21:30 sati protiv Francuske, dok će Srbija igrati za bronzu protiv Njemačke u 11:30 sati.