Barcelona uspješnija od Juventusa u dosadašnjim dvobojima

Juventus i Barcelona igrat će u finalu Lige prvaka 6. lipnja, a to će biti njihov sedmi međusobni susret u europskim natjecanjima.

Igrala su ova dva kluba međusobno i u Kupu velesajamskih gradova u sezoni 1970./71., ali to natjecanje UEFA ne priznaje pa se ti susreti i ne vode u službenu statistiku. Inače, obje utakmice u drugoj rundi tog natjecanja Talijani su dobili rezultatom 2:1.

Bez Kupa velesajamskih gradova, ova dva kluba su izjednačena u međusobnim dvobojima. I Barcelona i Juventus su pobijedili u dvije utakmice, a dvije su završile neriješenim rezultatom. Gol-razlika je na strani Katalonaca, a oni su imali i više razloga za slavlje.

Četvrtfinale Kupa prvaka 1985./86.

Steve Archibald

Ova dva kluba su se prvi put susrela u četvrtfinalu Kupa prvaka 1985./86. Juventus je godinu ranije osvojio svoj prvi naslov prvaka Europe, a nakon što su u prethodnim rundama izbacili Jeunesse Esch (Luksemburg) i Veronu (osvojila naslov prvaka Italije godinu ranije), došao je dvoboj s Barcelonom koja je prije toga bila bolja od Sparte iz Praga te Porta, oba puta zbog više golova u gostima.

Prva utakmica se igrala na Camp Nou, a slavlje domaćem treneru Terryu Venablesu donio je lijevi bek Julio Moreno golom u 82. minuti utakmice. Giovani Trappatoni je u uzvratu u Torinu pokušao sustići tu prednost, ali je Steve Archibald već u 30. minuti doveo Barcelonu u vodstvo. Izjednačio je Michel Platini u 44. minuti, ali nakon toga nije više bilo golova pa je Barcelona prošla u polufinale. Tamo je izbacila Goteborg nakon izvođenja jedanaesteraca, a u finalu je poražena od Steaue.

Polufinale Kupa pobjednika kupova 1990./91.

Laudrup i Julio Cesar

Drugi dvoboj odigrao se u Kupu pobjednika kupova. Juventus je do polufinala došao preko bugarskog Slivena, Austrije iz Beča i belgijskog Liegea, a Barcelona je za ulazak među četiri najbolje momčadi ovog natjecanja izbacila Trabzonspor, islandski Fram Reykjavik te Dinamo iz Kijeva.

Opet se prva utakmica igrala na Camp Nou i opet je Barcelona došla do pobjede. Ipak, poveo je Juventus golom Pierluigija Casiraghija u 12. minuti, a u drugom poluvremenu je na scenu stupio Hristo Stoičkov. Bugarski napadač je u razmaku od samo pet minuta (55. i 60.) dva puta savladao Stefana Tacconija, a konačnih 3:1 postavio je Andoni Goikoetxea. U uzvratu je jedini gol postigao Roberto Baggio pa je Barcelona prošla u finale ovog natjecanja gdje je s 2:1 izgubila od Manchester Uniteda.

Četvrtfinale Lige prvaka 2002./03.

Dva kapitana, dvije legende - Del Piero i Puyol
Dva kapitana, dvije legende – Del Piero i Puyol

Posljednji ogled odvio se prije 12 godina u četvrtfinalu Lige prvaka. Tada su se igrale dvije faze skupina, a u prvoj je Juventus osvojio prvo mjesto pored Newcastlea, Dinama iz Kijeva i Feyenoorda. U drugoj je ispred ‘Stare dame’ bio Manchester United, a iza su ostali Basel i Deportivo. Barcelona je u prvoj fazi bila bolja od Lokomotive iz Moskve, Club Bruggea i Galatasaraya, a u drugoj od Intera, Newcastlea i Bayera.

Ovaj put prvi se susret igrao u Torinu. Juventus je poveo u 16. minuti golom Paola Montera, a Javier Saviola je izjednačio u 78. minuti. U uzvratu ista prije – Pavel Nedved dovodi Juventus u vodstvo, a Xavi izjednačuje. Nakon 90 minuta je bilo 1:1 pa je utakmica otišla u produžetke gdje ju je golom u 114. minuti riješio Marcelo Zalayeta. U obje utakmice igrao je i naš Igor Tudor, a momčadi su bile pune zvijezda – Marcelo Lippi je imao Buffona, Ferraru, Del Piera, Nedveda, Thurama, Davids, Zambrottu i druge, a Radomir Antić Kluiverta, Xavija, Puyola, De Boera, Riquelmea, Overmarsa…

Juventus je te godine došao do finala Lige prvaka u kojem je nakon izvođenja jedanaesteraca izgubio od Milana.