Drugo u historiji: Njemačka deklasirala Dansku i osvojila olimpijsko zlato u rukometnoj konkurenciji

Rukometna reprezentacije Danske osvojila je zlato na Olimpijskim igrama u Parizu nakon što je u finalu deklasirala Njemačku rezultatom 39:26.

Obje su reprezentacije dosada po jednom osvajale olimpijski naslov, ali Njemačka još davne 1936. godine, dok je Danska bila najbolja prije osam godina u Rio de Janeiru, te je u Parizu stigla do drugog zlata u historiji.

Danskoj je bilo ovo treće finale zaredom nakon što je prije tri godine u Tokiju bila srebrna, dok se Njemačka vratila u finale nakon tačno 20 godina i poraza od Hrvatske u Atini 2004.

Ipak, meč je bio neizvjestan samo u početnih desetak minuta, jer su fenomenalni Danci na poluvremenu imali čak devet golova prednosti (21:12) i do kraja su ostvarili nezapamćeno ubjedljiv trijumf u jednom velikom finalu.

Po običaju briljrao je Gidsel sa 11 golova, a a raspoloženi su bili i Landin sa sedam, Pytlick sa šest i Lauge s pet pogodaka.

Kod indisponiranih Nijemaca bolji od ostalih bili su Knorr sa šest i Uscins sa četiri gola.