Ipak ništa neće biti od ‘metle’! Dallas na domaćem parketu iznenađujuće razbio Boston, Dončić i ekipa ispisali povijest

150624Dončić

Zaista su mnogi očekivali da će Boston Celticsi završiti posao protiv Dallas Mavericksa i da će se dogoditi popularna “metla”. No, domaćin ne da to nije dopustio, nego je sa 122:84 razbio gosta.

Ovaj trijumf znači da je vodstvo Celticsa sada smanjeno na 3:1, a serija se naravno igra na četiri dobijene. Pobjeda od 38 razlike treća je najubjedljivija u NBA finalu nakon one Bullsa protiv Jazza 1998. godine kada su slavili sa +42, te Celticsa nad Lakersima iz 2008. godine od +39.

Dakle, Dallas se “metle” spasio historijskom pobjedom, ali se zna da je još uvijek sve u rukama Bostona koji ima dvije pobjede više, a sama serija se sada seli na njihov parket.

Luka Dončić bio je najbolji pojedinac na utakmici, te je u trijumfu svog tima ubacio 29 poena i dodao po pet skokova i asistencija sa još tri ukradene lopte. Sve je uradio za samo 32 minute jer nije bilo potrebe da više bude na terenu nakon što je do poluvremena ubacio čak 25 koševa.

Na ovaj način Dončić je postavio rekord Dallas Mavericksa u finalima i postao je prvi košarkaš poslije Tima Duncana sa ovim brojem poena na poluvremenu finala i to bez ijedne trojke. Osim Slovenca, sjajan meč odigrao je i Irving sa 21 poenom i šest asistencija. Lively je za 22 minute ubacio 11 poena i imao čak 12 skokova.

S druge strane, Boston Celticsi su minule večeri bili katastrofalni. Postali su prva momčad nakon Clevelanda 2016. godine koja je u jednoj finalnoj utakmici postigla manje od 84 poena. Jaylen Brown ubacio je svega 10 poena, a Tatum je dodao 15, dok je Jrue Holiday ubacio također 10 poena.