Juniori Elitnu rundu kvalifikacija započeli remijem sa Ukrajincima

U prvom kolu Elitne runde kvalifikacija za Evropsko prvenstvo juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine je na stadionu Pod Bijelim brijegom odigrala 1:1 sa favorizovom Ukrajinom.

Uvodne minute susreta nam nisu ponudile dosta toga zanimljivog, obje ekipe su izvele po dva kornera, ali nije bilo problema za golmane. Prva prava prilika na susretu ujedno je bila i najbolja u prvom poluvremenu, fortuna je bila na strani naše reprezentacije budući da je Zubkom u 18. minuti pogodio prečku.

Ukrajinci su bolje stajali i do kraja prvih 45. minuta, imali su nekoliko povoljnih prilika, ali rezultat se nije mijenjao.  U našem timu pokušavali su Gojak u 20. i Modić u 33. minuti, međutim Soldatenko je u oba navrata bio siguran, baš kao i Karačić koji je branio šuteve Shevchenka i Shveda.

Nominalni domaćini su nešto bolje ušli u nastavak utakmice, ali su na kraju prvi kapitulirali. Prvu ozbiljnu akciju u drugom poluvremenu izabranici Tonija Karačića zavrišili su golom. Igrala se 56. minuta kada je na asistenciju Modića pogodio Radovac.

Uzvratili su gosti već u narednim minutama, ali je Karačić uspješno zaustavio pokušaje Kyryukhantseva i Tsygankova. Ipak, naš golman je u 68. minuti bio nemoćan, za 1:1 pogodio je Shved.

Preostalih 20-ak minuta donijelo je po nekoliko poluprilika na obje strane, ali rezultat se nije mijenjao. U posljednjim minutama izveli su naši momci nekoliko kornera, u 88. minuti pokušao je Gojak, ali je bio neprecizan. U sudijskoj nadoknadi zaprijetio je i Zubkov, njegov udarac je uspješno zaustavio Karačić.

U drugom susretu kvalifikacione grupe 5 Crna Gora je pomalo iznenađujuće sa 2:1 pobijedilla vršnjake iz Poljske sa dva gola Vujanovića u 55. i 87. minuti. Gol za Poljake djelo je Bukse iz 88. minute.

Nakon prvog gola Crna Gora ima tri boda, Bosna i Hercegovina i Ukrajina sa po jednim bodom dijele drugu poziciju, dok je Poljska bez golova. Podsjetimo plasman na EURO će izboriti samo prvoplasirana ekipa. Utakmice 2. kola su na programu u subotu, na Pecari će igrati Bosna i Hercegovina – Crna Gora, a Pod Bijelim brijegom Poljska i Ukrajina.

Ukrajina U19 1:1 Bosna i Hercegovina U19

Strijelac: Radovac 56′, Shved 68′
Stadion: Pod Bijelim brijegom