Može li Bayern do čuda kakvo nije viđeno već deset godina?

Iako je teško povjerovati kako bi Bayern bez povrijeđenih Francka Riberyja i Arjena Robbena mogao nadoknaditi tri gola zaostatka iz prve utakmici polufinala protiv Barcelone, u historiji elitnog takmičenja ‘Starog kontinenta’ čuda su se ipak događala.

Mnogi još uvijek pamte nevjerojatan preokret Manchester Uniteda u finalu Lige prvaka protiv Bayerna 1999. godine ili Liverpoola protiv Milana u finalu 2005. godine, kao i trijumf Deportiva protiv Milana u četvrtfinalu 2004.

Jedan od najvećih preokreta u historiji Lige prvaka priredio je Manchester United u finalu 1999. godine. Bayern je na Camp Nou poveo u šestoj minuti golom Maria Baslera i vodio je sve do sudijske nadoknade kada su Teddy Sheringham (90+1) i Ole Gunnar Solskjaer (90+3) okrenuli rezultat.

Bio je to možda i najveći trenutak u mojoj trenerskoj karijeri. Bilo je to nezaboravno finale” kazao je tadašnji menadžer ‘Crvenih đavola’ Alex Ferguson.

Te sezone United je izveo nemoguće i u polufinalu protiv Juventusa. U prvom susretu igranom na Old Traffordu Juve je do sudijske nadoknade vodio 1-0, a domaćine je spasio Ryan Giggs. ‘Stara dama’ je u uzvratu u Torinu nakon 11 minuta vodila 2-0 golovima Filipa Inzaghija. No, ‘Crveni đavoli’ su golovima Roya Keanea (24), Dwighta Yorka (34) i Andyja Colea (84) okrenuli rezultat i izbori finale u kojem su nakon još veće drame dobili Bayern.

Čudo je priredio i Liverpool protiv Milana u finalu 2005. u Istanbulu. Milan je nakon prvog poluvremena vodio 3-0 golovima Paula Maldinija (1) i Hernana Crespa (39, 44), no ‘Redsi’ su u prvih 15 minuta nastavak nadoknadili veliki zaostatak, a strijelci su bili Steven Gerrard (54), Vladimir Šmicer (56) i Xabi Alonso (60). Liverpool je potom nakon izvođenja jedanaesteraca stigao do europskog naslova.

Veliki preokret priredio je i Deportivo protiv Milana u četvrtfinalu 2004. godine. Nakon što je Milan u prvom susretu na San Siru pobijedio 4-1, očekivao se siguran prolaz ‘Rossonera’ u polufinale. Međutim, Deportivo je na Riazoru priredio senzaciju i pobjedom 4-0 izbacio talijansku momčad koju su predvodili Kaka i Ševčenko. Veliki Milan su srušili Walter Pandiani (5), Juan Carlos Valeron (35), Albert Luque (44) i Fran (76).

Te sezone u četvrtfinalu Ligi prvaka dogodilo se još jedno čudo. Monaco je izbacio Real Madrid nakon što je ‘Kraljevski klub’ na Santiago Bernabeu slavio 4-2, a potom u Kneževini poveo 1-0 golom Raula u 36. minuti. Međutim, Monaco je priredio senzaciju i s tri gola okrenuo rezultat i izborio polufinale. Junak je postao je Ludovic Giuly koji je zabio dva gola (45, 66), a među strijelce se upisao i Fernadno Morientes (48), Realov igrač na posudbi u Kneževini. Monaco je u polufinalu izbacio Chelsea, no u finalu je izgubio od Porta.

Deportivo je priredio senzaciju i 2001. godine u drugom krugu takmičenja. U direktnom sudaru za plasman u četvrtfinale PSG je na Riazoru nakon 55 minuta vodio 3-0, no domaćin je u ludoj završnici zabio četiri gola i osigurao prolaz. Junak preokreta bio je Walter Pandiani koji je zabio tri gola (57, 76, 84), a strijelac je bio i Diego Tristan (60).