Nakon izvođenja jedanaesteraca u četvrtinu finala prošla Rusija!

Treći duel osmine finala donio je okršaj domaćina Rusije i Španije. Pobjedu i plasman u četvrtinu finala odnijela je selekcija Rusije nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Španija je od početka utakmice kontrolisala sredinu terena, kao i ritam igre. U 12. minuti su španci došli u prednost nesretnim pogotkom Ignasevicha, koji je pogodio svoj gol. Nastavak je donio ležernu igru Španije sa tek ponekom prilikom. U samom finišu utakmice prilika vrijedna pomena je Golovina kada je gađao ugao gola De Gee.

U 40. minuti je nakon kornera Rusije u svom kaznenom prostoru rukom dirao loptu Pique, zbog čeka je Kuipers pokazao na bijelu tačku, uz žuti karton štoperu Barcelone. Siguran je bio Dzyuba i na poluvrijeme se otišlo rezultatom 1:1.

Drugo poluvrijeme navijačima nije ponudilo vrhunski nogomet, s obzirom da su se Rusi odlično branili od napada, pa je nekada lopta oko njihove zone kružila i po par minuta bez velikog značaja, pa su produžetci bili nezaobilazni u ovoj utakmici.

Produžetci su donijeli kopiju regularnog dijela, pa je pobjednik odlučen nakon boljeg izvođenja penala, a ovom slučaju je to selekcija Rusije koja čeka boljeg iz duela Danska – Hrvatska.