Neustrašivi Gruzijci režirali senzaciju, srušili moćni Portugal, ispisali povijest i plasirali se u nokaut fazu EURO-a!

260624Kvaratskhelia

Nogometna reprezentacija Gruzije definitivno se pobrinula za najveće iznenađenje grupne faze Evropskog prvenstva nakon što je sa 2:0 savladala Portugal i plasirala se u osminu finala. Osim njih, dalje je prošla i Turska.

Već na početku utakmice Gruzijci su šokirali sve i stigli do vodstva. Nakon jedne furiozne kontre je mrežu Portugalaca sjajnim udarcem zatresla prva zvijezda Gruzije, Khvicha Kvaratskhelia.

Zatim je Portugal pokušavao doći do poravnanja, imao svoje prilike, ali je nedostajalo koncentracije. Sredinom drugog poluvremena nevjerovatni Gruzijci su i riješili pitanje pobjednika. Dosuđen je penal, a sa bijele tačke precizan je bio Mikautadze za konačnih 2:0.

Gruzija je ovom najvećom pobjedom u svojoj povijesti ujedno uspjela doći i do plasmana u nokaut fazu ovogodišnjeg Eura i po mnogima su najljepša priča takmičenja u Njemačkoj.

Na drugom meču grupe F reprezentacije Turske i Češke su odigrale dramatičnu utakmicu. Pobjedu su slavili Turci pogotkom u posljednjim momentima susreta. Svi golovi su viđeni u drugom poluvremenu.

Calhanoglu je zabio za vodstvo Turske, stvari na početak je vratio Souček, a pobjednika je odlučio iskusni Tosun odličnom realizacijom duboko u sudačkoj nadoknadi. Vrijedi spomenuti da je Turska nakon isključenja Baraka skoro sat vremena imala igrača više.

Na kraju je Portugal završio kao lider grupe, Turska ide dalje sa druge pozicije, Gruzija je treća i sve tri selekcije će igrati osminu finala. Najveći gubitnik je definitivno Mađarska koja je kao trećeplasirana iz grupe A mogla ići dalje da Gruzijci nisu dobili Portugalce.