PRVI PUT U HISTORIJI: Danska pregazila Norvešku i postala svjetski prvak!

Rukometna reprezentacija Danske prvi put u svojoj historiji osvojila je Svjetsko prvenstvo, a oni su u finalu pregazili Norvešku rezultatom 31:22 te sasvim zasluženo nose epitet najjačih na svijetu.

Sam početak susreta najavio je da će gledaoci u dvorani, ali i oni pored malih ekrana gledati atomski rukomet dvije fantastične reprezentacije. Norvežani su postigli prvi pogodak, Danci su odmah uzvratili, a gol za golom igrao se sve do sedme minute kada Larsen kod rezultata 3:3 donosi prvu prednost Danskoj.

U desetoj minuti Hansen donosi prvu prednost Danskoj od dva pogotka razlike (6:4), da bi Svan golom za 8:5 donio Dancima prvu prednost od tri gola razlike. Stečena prednost uz ogromnu podršku s tribina samo je dala vjetar u leđa reprezentativcima Danske koji su zaigrali još bolje nakon toga, a do 24. minute uspjeli su doći do pet pogodaka razlike i imali su prednost od 13:8.

Danci su u 28. minuti stigli do prve prednosti od šest golova razlike (16:10) i već tada su držali meč pod potpunom kontrolom, a do poluvremena uspjeli su postići još dva pogotka i na pauzu su otišli s prednošću od 18:11.

Početak drugog poluvremena nije bio ništa drugačiji nego prva dionica. Danci su igrali čvrstu odbranu i žestoko su kažnjavali svaku grešku Norvežana, a stečena prednost iz prvih 30 minuta u svakom trenutku davala im je mirnoću u igri i bez prevelikih problema kontrolisali su vodstvo.

Kako je vrijeme prolazilo, tako su Danci imali sve više i više samopouzdanja, Norvežani su pokušavali brzim akcijama smanjiti prednost, no protiv izuzetno motivisanih i raspoloženih domaćih igrača, koje uz to sve nosi sjajna publika, nisu imali ni najmanje šanse.

Da će Danska sigurno doći do pobjede bilo je jasno u 47. minuti kada Landin postiže 25. pogodak za Dansku i donosi dvocifrenu prednost svojoj reprezentaciji (25:15), a do kraja meča najbolja rukometna reprezentacija na svijetu samo je dodatno demonstrirala silu i pokazala zašto je potpuno zasluženo postala svjetski prvak. Na kraju, Danska je slavila rezultatom 31:22.