Sarajevo slavilo u 104. vječitom derbiju

Željezničar i Sarajevo odigrali su 104. vječiti derbi, a on je okončan rezultatom 1:2. Pobjedu bordo tima i poprilično dobru utakmicu zasjenili su neredi na tribinama.

Željo je na Grbavici u okviru 13. kola BHT Premijer lige ugostio Sarajevo, a novi okršaj sarajevskih rivala donio je i nove nepoželjne scene. Iako je početak utakmice nagovještavao spektakl, kasnije je sve palo u drugi plan.

Od samog početka počelo je s prekidima zbog baklji. U šestoj minuti prva poluprilika za goste, ali Bilbija je šutirao pored gola. U 13. minuti bordo tim dolazi do prednosti. Krste Velkoski je izbjegao ofsajd zamku, te snažnim udarcem matirao Antolovića za veliko slavlje gostujućih navijača, koji su bili smješteni na jednom dijelu sjeverne tribine.

Okić u 21. minuti ne uspijeva najbolje primiti loptu, pa propada možda dobra prilika da gosti udvostruče svoju prednost. Plavi su poravnali u 22. minuti. Zeljković je na lijevoj strani ostavio loptu za Vareu, ovaj sjajno centrira, a Hasanović glavom postiže gol za 1:1. I onda je došlo do prekida. Bakljama su gostujući navijači zasuli domaće, ovi su uzvratili, da bi došlo do obračuna policije i navijača Sarajeva. Nekoliko osoba je povrijeđeno u tom okršaju.

Sudija Muamer Bureković je poslao igrače u svlačionice, a nakon 25 minutam koliko je otprilike prekid trajao, susret je nastavljen. Do kraja prvog dijela Velkoski je zaprijetio domaćem, Memija gostujućem golu.

Željo je bolje krenuo u nastavku, Sadiković je u 53. minuti iz slobodnog udarca pogodio stativu, zatim je u 56. minuti Bandović spasio bordo tim kada je Bajić pucao iz neposredne blizine. Stojčev je u 67. minuti pucao iz slobodnjaka, ali je Antolović bez problema uhvatio loptu.

Dobar udarac uputio je prema golu Želje rezervista Purić u 68. minuti, ali je lopta otišla malo pored Antolovićeve lijeve stative. I onda novi šok za domaće. U 69. minuti katastrofalna reakcija domaće odbrane, lopta dolazi do Duljevića, koji je precizan za veliko slavlje gostiju s Koševa. Mogao je Duljević riješiti utakmicu u 76. minuti, izašao je sam pred Antolovića, koji je ipak bio uspješniji.

Željo je pokušao da se vrati, Sarajevo je igralo na kontre i umalo da iz jedne takve postigne treći gol. Opet je Duljević bio u prodoru, opet je izašao sam pred Antolovića i opet je golman Plavih bio uspješniji. Na kraju je završeno 2:1 za goste, koji su se vratili u sami vrh i tek sada će biti zanimljivo pratiti premijerligaška dešavanja.