Solidno izdanje Zmajeva protiv Austrije, lijep pogodak Izeta Hajrovića

U prijateljskoj fudbalskoj utakmici igranoj na stadionu Ernst-Happel stadionu u Beču selekcije Austrije i Bosne i Hercegovine su remizirale 1:1.

Pred čak 20 000 bh. navijača koji su tokom svih 90 minuta bili velika podrška Zmajevima, selektor Baždarević je u početnom sastavu napravio pet promjena u odnosu na kvalifikacioni duel sa Andorom.

Nakon početne inicijative domaćih, Hajrović je u 6. minuti solidno šutirao sa 25 metara, ali Ozcan je bio na mjestu. Prva opasnost pred našim golom viđena je u 17. minuti. Zlatko Junuzović je dobro izveo slobodanjak sa 20 metara, ali i Asmir Begović je bio vrlo priseban i siguran. Dvije minute poslije Zukanović je centrirao sa lijeve strane, ali Pjanić nije dobro zahvatio loptu glavom.

Austrijanci su sredinom prvog poluvremena prijetili iz prekida, ali pokušaje Alabe i Junuzovića ”očistila” je naša odbrana bez nekih većih problema. I kada se u mirnom prvom poluvremenu činilo da neće biti pogodaka, Junuzović je u 34. minuti uposlio Janka, koji je umakao slabo postavljenoj odbrani bh. tima i bez problema matirao Begovića za 1:0. Do isteka prvih 45 minuta u prilično nesadržajnom meču rezultat se nije mijenjao.

U drugo poluvrijeme smo ušli sa dvije izmjene, a taj potez se odmah isplatio. Rezervista Bešić je uposlio Hajrovića, igrač Werdera je šutirao sa 20-ak metara i uz dozu sreće prevario je Ozcana. Lopta je na putu do gola zakačila jednog austrijskog igrača i u 48. minuti bilo je 1:1. I u nastavku se igralo dosta tvrdo, ali naš tim je djelovao dosta odlučnije i bolje nego u prvom dijelu.

Zukanović je u 67. minuti sjajno ubacio, Džeko je majstorski primio loptu i okrenuo se, ali Dijamantov udarac iz teške situacije otišao je preko gola. Tri minute poslije Junuzović je izveo korner na drugoj strani, a Proedl je odlično skočio i šutirao glavom. Na sreću našeg tima, lopta je otišla pored gola.

Večeras agilni Hajrović je u 80. minuti pokušao lukavim udarcem da postigne drugi gol, ali njegov pokušaj iskosa sa desne strane završio je u spoljnjem dijelu mreže. Do kraja se uz lagani ritam igra na terenu rezultat nije mijenjao i ostalo je 1:1.

Austrija 1:1 Bosna i Hercegovina

Stadion: Ernst-Happel u Beču
Gledalaca: 45 000
Sudija: Libor Kovarik (Češka Republika
Strijelci: 1:0 Janko 34′, 1:1 Hajrović 48′
Žuti kartoni: Sabitzer, Dragović (Austrija), Spahić, Bešić, Džeko (BiH).

Austrija: Ozcan, Dragović, Suttner, Wimmer, Klein, Junuzović, Baumgartlinger (od 62. Harnik), Sabitzer (od 89. Weiman), Alaba (od 46. Ilsanker), Arnautović (od 62. Proedl), Janko (od 46. Djuricin).

BiH: Begović, Mujdža, Bičakčić, Spahić (od 46. Šunjić), Zukanović, Vršajević (od 69. Ibišević), Hadžić (od 79. Prcić), Medunjanin (od 55. Štilić), Hajrović (od 82. Hajrović), Pjanić (od 46. Bešić), Džeko.