VAR donio povijesnu odluku: Ovo se trebalo dogoditi još u Superkupu!

Na utakmici Levantea i Villarreala 2:1) u drugom kolu španjolske Primera dogodila se povijesna odluka VAR tehnologije.

Naime, to je prvi susret u španjolskom prvenstvu na kojem je sudac primijenio nova pravila i naredio ponovno izvođenje kaznenog udarca nakon što mu je VAR signalizirao da je vratar prilikom izvođenja najstrože kazne bio jednom nogom preko gol-linije.

Villarrealov vratar Andres Fernandez je u 68. minuti, prvi vodstvu njegove momčadi 1:0, obranio jedanaesterac Moralesu. Međutim, hladan tuš za njega i suigrače priredio je  sudac Munuera Montero kada je nakon razgovora s VAR-om poništio taj kazneni udarac i dosudio izvođenje novog.

Drugi pokušaj u pogodak je pretvorio Roger Marti i tako poravnao rezultat na 1:1. Levanteov rezervni izvođač kaznenih udaraca pogodio je s bijele točke i pet minuta kasnije te tako preokrenuo rezultat za trijumf njegove momčadi.

Španjolski sudac je tako ispravio grešku njegove kolegice Stephanie Frappart, koja je prije deset dana bila vodila utakmicu europskog Superkupa, između Liverpoola i Chelseaa (2:2, 5:4 nakon kaznenih udaraca).

Frappart je odradila sjajan posao u 120 minuta igre, ali je onda napravila veliku pogrešku. U petoj seriji kaznenih udaraca Adrian je obranio pokušaj Abrahama i donio trofej Liverpoolu.

No, snimka izvođenja odlučujućeg penala pokazuje da je vratar Liverpoola izašao debelo ispred gol-linije s obje noge te tako prekršio novo nogometno pravilo o položaju vratara prilikom izvođenja najstrože kazne.

Prema starim pravilima, vratar je izvođenje kaznenog udarca morao dočekati s obje noge na gol-liniji. Prema novom pravilu koje je stupilo na snagu ovog ljeta, vratar barem jednom nogom mora ostati na gol-liniji prije nego što ostvari kontakt s loptom poslanom.

Adrian je prekršio i to novo pravilo, a sutkinja Frappart to nije vidjela. Riječ je o velikom propustu sutkinje, dakako i VAR-a, koji su zajedno trebali dosuditi ponavljanje najstrože kazne.