Velika pobjeda bh. rukometaša protiv Islanda

Rukometaši Bosne i Hercegovine večeras su igrali prvu utakmicu baraža za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru naredne godine. U Skenderiji je gostovala favorizovana reprezentacija Islanda.

Rukometni Zmajevi su savladali goste veličanstvenom igrom i na krilima raspoloženog Nikole Prcea. U uvodnim minutama susreta u Sarajevu golman rukometnih Zmajeva Benjamin Burić je ubilježio dvije sjajne odbrane, ali su Islanđani poveli preko Sigurdssona. Uslijedilo je izjednačenje preko odličnog Alena Ovčine.

Ponovo je Sigurdsson doveo goste u vodstvo, a bh. rukometaši uzvratili preko Karačića i Prcea. Rukometaši BiH poveli su nakon desetak minuta igre, Rezultat je glasio 5:4 u našu korist. Međutim, izabranici Dragana Markovića nisu dugo uspjeli zadržati ovo vodstvo. Dvije minute kasnije, semafor je pokazivao 6:5 za Islanđane. Zahvaljujući Toromanoviću i Vražaliću, BiH je ponovo vratila vodstvo. Raspoloženi Prce i Vražalic zaslužni su za +3 u 17 minuti igre. Bilo je 10:7.

Uslijedila je serija Islanđana od četiri gola i vodstvo gostujuće reprezentacije. Ispostavit će se, ovo je bio presudan period utakmice od kojeg se rukometni Zmajevi nisu uspjeli oporaviti do kraja prvog dijela. Nakon 30 minuta igre, Island je vodio 17:14.

U nastavku, bh. rukometaši su se serijom od tri gola vratili u susret, ali se rukometaši Islanda nisu predavali i ponovo su napravili veliku razliku, ovaj put od četiri gola (28:24). Ipak, rukometaši BiH vratili su se u igru. U 50. minuti golom Vražalića, rukometni Zmajevi su izjednačili rezultat na 29:29. Već naredni napad, sjajni Prce je devetim golom doveo BiH u vodstvo nakon čega je atmosfera u Skenderiji proključala.

Nebojša Grahovac je odbranio još jedan šut Islanđana, a Burić pogodio za vodstvo od dva gola razlike i seriju rukometnih Zmajeva od 8:2. Pet minuta prije kraja, Nebojša Grahovac je dvjema odličnim odbranama spriječio izjednačenje i eventualno vodstvo Islanda. S druge strane, Prce je deseti put pogodio u večerašnjoj utakmici. Ovaj put sa linije za sedam metara. Nakon ovog, uslijedio je još jedan njegov gol.

Na kraju je rezultat glasio 33:32 za Bosnu i Hercegovinu. Revanš se igra 15. juna u Rejkjaviku.