Alcaraz osvojio US Open i ispisao historiju kao najmlađi teniser na tronu ATP liste

Španski teniser Carlos Alcaraz pobijedio je u finalu US Opena norveškog rivala Caspera Ruuda i tako ispisao histroiju kao najmlađi teniser na vrhu ATP liste.

Alcaraz ima svega 19 godina i četiri mjeseca, a rekord je do sada držao Lleyton Hewitt koji je u trenutku stizanja na prvo mjesto imao 20 godina i devet mjeseci. Bilo je to još 2001. godine.

Špaanc je u finalu bio bolji od Ruuda rezultatom 3:1 (6:4, 2:6, 7:6, 6:3), a meč je trajao nešto više od 3 sata.

Alcaraz je ujedno postao i najmlađi pobjednik Grand Slam turnira u pojedinačnoj konkurenciji muškaraca otkako je Rafael Nadal osvojio prvu titulu sada davne 2005. godine u junu.

Rekordima nove teniske senzacije dodajmo i to da je postao drugi teniser u eri koji je u tinejdžerskim godinama došao u finale US Opena. Prvi je to učinio Pete Sampras.