Australci su na ovo čekali 44 godine: Barty bez izgubljenog seta osvojila Australian Open!

Australka Ashleigh Barty (WTA – 1.) osvojila je Grand Slam u rodnoj državi nakon trijumfa protiv Amerikanke Danielle Collins (WTA – 30.) sa 6:3 7:6 (2) nakon sat i 29 minuta igre.

Barty je nova pobjednica Australian Opena. Australka, ujedno i prvi reket svijeta u ženskom tenisu, bez izgubljenog seta je stigla do naslova koju je njena rodna zemlja čekala 44 godine.

Nakon početnog ispitivanja snaga u kojem su obje igračice rutinski osvojile po dva gema na svoj servis, prva je do break prilike stigla Collins, ali Barty je uspjela spasiti break loptu, a potom već u sljedećem gemu odgovoriti breakom kojim je stekla prednost dovoljnu da rutinski osvoji prvi set.

Za razliku od prvog seta u kojem je Barty za 33 minute stigla do vodstva drugi je donio znatno više uzbuđenja. Samo jedan gem koji je Collins ispustila od uvodnih šest nagovijestio je da bi Barty mogla ostati bez prvog seta na turniru, ali uslijedila je velika serija Australijanke uz dva breaka kojima je drugi set otišao u tie-break.

U prvom tie-breaku za obje igrače na turniru Collins je izgubila prva dva poena na svoj servis, a sjajna igra domaće predstavnice rezultirala je izostankom bilo kakve neizvjesnosti u ključnim trenucima.

Osvojivši Australian Open, Barty je stigla do trećeg Grand Slam naslova nakon Roland Garrosa 2019. i Wimbledona 2021., potvrdivši titulu najbolje na svijetu.