Drama na Wembleyju: Italija srušila Englesku i osvojila naslov prvaka Europe!

Nogometna reprezentacija Italije osvojila je naslov europskog prvaka nakon što je u finalu na stadionu Wembley pred 67.173 navijača nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca pobijedila Englesku 3:2 (1:1).

Junak utakmice bio je Gianluigi Donnarummu koji je zaustavio dva penala u raspucavanju te donio ‘Azzurrima‘ prvi naslov prvaka Europe nakon 1968. godine.

Englezi su poveli već u drugoj minuti utakmice. Harry Kane je odigrao desno za Kierana Trippiera, a on majstorski nabacio na drugu stativu na kojoj je bio Luke Shaw, koji je lijevom nogom zabio za 1:0.

Postignuti pogodak bio je njegov prvi za englesku izabranu vrstu, a ujedno i najbrži ikad postignut u finalima europskih prvenstava.

Nakon postignutog pogotka Englezi su se povukli i čekali svoju priliku iz kontranapada. S druge strane, ‘Azzurri‘ su držali loptu, ali su bili potpuno bezidejni. Na odmor su otišli sa samo jednim udarcem u okvir gola.

Međutim, u nastavku smo gledali puno bolju i opasniju Italiju, a nagrada je stigla u 67. minuti kada je Bryan Cristante ubačaj iz kornera prenio na drugu stativu, Marco Verratti je pucao glavom, Jordan Pickford uz pomoć stative obranio, ali je odbijanac pokupio Leonardo Bonucci i zabio za 1:1.

Italija je nastavila napadati i nakon postignutog pogotka. Domenico Berardi je imao priliku poslije sjajne duge lopte, udarcem iz prve je pokušao prebaciti istrčalog Pickforda, ali je prebacio gol. Do kraja drugog dijela ipak nije bilo šansi i otišlo se u produžetke.

U prvom produžetku svaka je momčad imala po jednu šansu. Lijepi pokušaj Kalvina Phillipsa s distance otišao je pored stative, dok je Pickford u 103. minuti sjajno reagirao i očistio loptu nakon opasnog ubačaja Emersona. U drugom produžetku nije bilo šansi koje vrijedi izdvojiti.

Nakon izvođenja kaznenih udaraca Italija se okrunila titulom prvaka Europe. Italija je realizirala tri penala, a Engleska dva.

Berardi i Kane su bili sigurni u prvoj seriji, Belottija je Pickford zatim pročitao, a Maguire je doveo Englesku u vodstvo. Bonucci je zabio za 2:2, dok je Rashford nakon toga pogodio stativu i vratio sve na početak.

Bernardeschi je na otvaranju četvrte serije, pokazat će se, zabio zadnji penal. Donnarumma je pročitao Sanchu pa je Jorginho pucao za pobjedu, ali zaustavio ga je Pickford.

Devetnaestogodišnji Bukayo Saka morao je zabiti da odvede raspucavanje u šestu seriju, ali Donnarumma je pročitao i njega te donio Italiji trofej prvaka Europe.