EURO 2020: Sve što trebate znati o smotri najboljih europskih selekcija na jednom mjestu

EURO2020-naslovnica

Polako, ali sigurno počinju intenzivne pripreme za Euro 2020., kako mu je službeni naziv, a koji će se odvijati točno mjesec dana, od 11. juna do 11. jula. 2021. godine.

Traži se 11. europski prvak, među 24 izabrane selekcije, u šest grupa na dvanaest stadiona diljem Starog kontinenta. Naravno, samo jedna će izabrana vrsta podignuti trofej namijenjen europskom prvaku, 16. put u povijesti.

Tko će naslijediti Portugal? Ili će možda ‘Seleçao‘ unatoč poznim igračkim godinama Cristiana Ronalda, zvijezde Eura 2016., obraniti titulu?

Od selekcija iz regije plasirale su se svjetski viceprvak Hrvatska i debitant na velikim natjecanjima Sjeverna Makedonija. Hrvati opet idu na veliku smotru s golemim očekivanjima, u nadi da po prvi put mogu izboriti plasman u polufinale.

S druge strane, Makedonci se nadaju da će dostojno parirati svojim rivalima i uz malo sreće proći uvodnu grupu, što bi makedonskoj selekciji predstavljao još jedan povijesni uspjeh.

U najužem krugu favorita za titulu su svjetski prvak Francuska, Španjolska, Italija i Belgija s jednim od najkvalitetnijih igračkih kadrova na svijetu, kojemu nedostaje veliki trofej za potvrdu najtalentiranije generacije u povijesti belgijskog nogometa.

Međutim, dugo će biti prvenstvo, igrači će biti prilično iscrpljeni nakon napornih sezona, nikomu neće biti jednostavno rasporediti snage i izvući najbolje od sebe.

Prvenstvo se otvara utakmicom 11. juna na rimskom Olimpicu gdje će snage odmjeriti Turska i Italija. U osminu finala plasirat će se dvije najbolje rangirane selekcije iz svake grupe te još četiri najbolje trećeplasirana tima.

Nekadašnji predsjednik UEFA-e Michel Platini smatrao je da je “romantično” da prvenstvo bude održano širom kontinenta i da se tako na poseban način obilježi 60. rođendan europskog prvenstva. Kultni stadion Wembley u Londonu bit će domaćin polufinala i finala.

GRUPNA FAZA EURO 2020.

Grupa A (Rim i Baku): Italija, Švicarska, Turska, Wales

Grupa B (Kopenhagen i Sankt-Peterburg): Belgija, Rusija, Danska, Finska

Grupa C (Amsterdam i Bukurešt): Ukrajina, Nizozemska, Austrija, Sj. Makedonija

Grupa D (London i Glasgow): Engleska, Hrvatska, Češka, Škotska

Grupa E (Bilbao i Dublin): Španjolska, Poljska, Švedska, Slovačka

Grupa F (München i Budimpešta): Njemačka, Francuska, Portugal, Mađarska

GRUPA A

  1. kolo – 11. juni:
    21:00 Turska – Italija (Rim)
    12. juni:
    15:00 Wales – Švicarska (Baku)
  2. kolo – 16. juni:
    18:00 Turska – Wales (Baku)
    21:00 Italija – Švicarska (Rim)
  3. kolo – 20. juni:
    18:00 Švicarska – Turska (Baku)
    18:00 Italija – Wales (Rim)

GRUPA B

  1. kolo – 12. juni:
    18:00 Danska – Finska (Kopenhagen)
    21:00 Belgija – Rusija (St. Peterburg)
  2. kolo – 16. juni:
    15:00 Finska – Rusija (St. Peterburg)
    17. juni:
    18:00 Danska – Belgija (Kopenhagen)
  3. kolo – 21. juni:
    21:00 Rusija – Danska (Kopenhagen)
    21:00 Finska – Belgija (St. Peterburg)

GRUPA C

  1. kolo – 13. juni:
    21:00 Nizozemska – Ukrajina (Amsterdam)
    18:00 Austrija – Sj. Makedonija
  2. kolo – 17. juni:
    21:00 Nizozemska – Austrija (Amsterdam)
    15:00 Ukrajina – Sj. Makedonija
  3. kolo – 21. juni:
    18:00 Sj. Makedonija – Nizozemska (Amsterdam)
    18:00 Ukrajina – Austria (Bukurešt)

GRUPA D

  1. kolo – 13. juni:
    15:00 Engleska – Hrvatska (London)
    14. juni:
    15:00 Škotska – Češka (Glasgow)
  2. kolo – 18. juni:
    18:00 Hrvatska – Češka (Glasgow)
    21:00 Engleska – Škotska (London)
  3. kolo – 22. juni:
    21:00 Hrvatska – Škotska (Glasgow)
    21:00 Češka – Engleska (London)

GRUPA E

  1. kolo – 14. juni:
    21:00 Španjolska – Švedska (Bilbao)
    18:00 Poljska – Slovačka (Dublin)
  2. kolo – 18. juni:
    15:00 Švedska – Slovačka (Dublin)
    19. juni:
    21:00 Španjolska – Poljska (Bilbao)
  3. kolo – 23. juni:
    18:00 Slovačka – Španjolska (Bilbao)
    18:00 Švedska – Poljska (Dublin)

GRUPA F

  1. kolo – 15. juni:
    18:00 Mađarska – Portugal (Budimpešta)
    21:00 Francuska – Njemačka (München )
  2. kolo – 19. juni:
    15:00 Mađarska – Francuska (Budimpešta)
    18:00 Portugal – Njemačka (München )
  3. kolo – 23. juni:
    21:00 Portugal – Francuska (Budimpešta)
    21:00 Njemačka – Mađarska (München )

NOKAUT FAZA EURO 2020.

OSMINA FINALA

  1. juni (London), 21:00 A1 – C2
  2. juni (Amsterdam), 18:00 A2 – B2
  3. juni (Bilbao), 21:00 B1 – 3 A/D/E/F
  4. juni (Budimpešta), 18:00 C1 – 3 D/E/F
  5. juni (Bukurešt), 21:00 F1 – 3 A/B/C
  6. juni (Kopenhagen), 18:00 D2 – E2
  7. juni (Glasgow), 21:00 E1 – 3 A/B/C/D
  8. juni (Dublin), 18:00 D1 – F2

ČETVRTFINALE

  1. juli (St Peterburg), 18:00 (F1 – 3 A/B/C) – (D2 – E2)
  2. juli – (Munchen), 21:00 (B1 – 3 A/D/E/F) – (A1 – C2)
  3. jul (Baku), 18:00 (C1 – 3 D/E/F) – (A2 – B2)
  4. juli (Rim), 21:00 (E1 – 3 A/B/C/D) – (D1 – F2)

POLUFINALE

  1. juli (London), 21:00
  2. juli (London), 21:00

FINALE

  1. juli (London), 21:00

OSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime