Finska s igračem manje šokirala BiH! Zmajevi se porazom oprostili od plasmana na Svjetsko prvenstvo

Nogometna reprezentacija BiH poražena je na stadionu Bilino Polje u Zenici od reprezentacije Finske rezultatom 3:1 u susretu pretposljednjeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Izabranici Ivayla Peteva su ovim rezultatom ostali bez izgleda da se domognu Mundijala, uključujući i plasman u play-off.

Finska kolo prije kraja ima četiri boda više od BiH i nedostižna je za ‘Zmajeve‘, te će Finci s reprezentacijom Ukrajine voditi borbu za drugo mjesto u grupi.

BiH, s druge strane, u utorak igra protiv Ukrajine, ali taj susret neće imati nikakav rezultatski značaj za bh. reprezentaciju.

Nakon početne inicijative ‘Zmajeva‘, Finska je 24. minuti dobila kazneni udarac. Raitala je šutirao s distance, Pjanić je neoprezno ispružio ruku, a sudac Oliver je pokazao na najstrožu kaznu. Odgovornost je preuzeo Pukki, ali Šehić je fenomenalno reagirao i zaustavio njegov pokušaj.

Međutim, bolju igru gosti su okrunili u 29. minuti. Pukki je prošao po desnoj strani i dodao Forssu, kojem nije bilo teško pogoditi mrežu ‘Zmajeva‘ iz neposredne blizine za vodstvo Finske 1:0.

Zmajevi‘ su bili uzdrmani nakon primljenog pogotka, ali u 36. minuti vratila se nada kada je izravan crveni karton zaradio Raitala. Desni bek Finaca brutalno je startao na zglob Kolašinca koji je bio u prodoru, a sudac Oliver je odmah pokazao crveni karton.

Kolašinac, nažalost, nije mogao nastaviti utakmicu, a zamijenio ga je Demirović. Do kraja prvog dijela BiH je s igračem više izvršio veliki pritisak, ali Finci su se uspješno obranili.

Nastavak susreta počeo velikom prilikom za Finsku. Pukki se namjestio na udarac na nekih 11 metara od gola ‘Zmajeva‘, ali je lopta prošla tik pored stative. Ipak, u 50. minuti bilo je 2:0 za Finsku.

Nakon greške Ćivića i slabe reakcije ostatka zadnje linije, lopta je došla do Loda koji je lijepo pogodio mrežu Šehića udarcem s desetak metara iskosa.

Izbornik Petev je nakon toga na teren poslao Gojaka, Prcića, M. Sušića i Menala, a to mu se isplatilo u 69. minuti. Gojak je izveo slobodan udarac s lijeve strane, a na petercu je sjajno reagirao Menalo koji je smanjio na 2:1 i vratio nadu BiH.

Ipak, u 73. minuti uslijedio je novi šok za navijače u Zenici. Lod je izveo slobodan udarac, a zaboravljeni O’Shaughnessy je iz blizine još jednom matirao Šehića za, pokazat će se, konačnih 3:1.

Zmajevi‘ su podbacili u najvažnijem susretu kvalifikacija i propustili ogromnu priliku da u posljednjem susretu s Ukrajinom odlučuju o putniku u play-off za Svjetsko prvenstvo u Katar 2022. godine.