Grčka senzacionalno zaustavila Španjolsku, uvjerljive pobjede Engleske i Njemačke

U sklopu prvog kola europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru u četvrtak je odigrano 13 utakmica.

Iznenađenje večeri je remi Španjolske i Grčke u Granadi. Morata je u 33. minutu doveo ‘Furiju‘ u vodstvo, ali Bakasetas je izjednačio iz kaznenog udarca u 57. minuti.

U drugoj utakmici grupe B Švedska je pobijedila Gruzija s minimalnih 1:0, a utakmicu je obilježio povrataka Zlatana Ibrahimovića koji je u 35. minuti asistirao Claessonu za jedini gol na susretu.

Engleska je u grupi I na Wembleyju visoko pobijedila San Marino sa 5:0, a pogotke su postigli Ward-Prowse (14, 21), Sterling (31), Calvert-Lewin (53) i Watkins (83).

U drugoj utakmici iz ove grupe Mađarska i Poljska su odigrale odličnu utakmicu sa šest pogodaka i nizom šansi za gol. Domaćin je vodio 2:0 i 3:2, no Poljska je uspjela izvući veliki bod.

Za Mađarsku su pogađali Sallai (6), Szalai (52) i Orban (78), dok su za goste precizni bili Piatek (60), Jozwiak (61) i Lewandowski (83). U završnici utakmice domaćin je ostao s igračem manje nakon što je “pocrvenio” Fiola. Albanija je na gostovanju pobijedila Andoru sa 1:0.

Nogometaši Njemačke nisu imali nikakvih problema protiv reprezentacije Islanda u dvoboju grupe J slavivši sa 3:0. Već nakon sedam minuta je bilo 2:0 golovima Goretzke (3) i Havertza (7), a pobjedu ‘Elfa‘ potvrdio je Gundogan (56).

Rumunjska je pobijedila Sjevernu Makedoniju sa 3:2. Rumunjska je povela 2:0 golovima Tanasea (28) i Mihaile (50), ali gosti su izjednačili preko Ademija (82) i Trajkovskog (83). Međutim, Hagi je u 86. minuti donio tri boda domaćinu.

U grupi C Italija je u Parmi nadigrala Sjevernu Irsku sa 2:0 produživši pod vodstvom Roberta Mancinija niz na čak 23 susreta bez poraza (16 pobjeda i sedam remija). Pogotke su postigli Berardi (14) i Immobile (39).

U drugoj utakmici iz ove grupe Švicarska je u Sofiji pobijedila Bugarsku sa 3:1.

Škotska i Austrija su u dvoboju grupe F remizirali 2:2. Sva četiri pogotka su pala u drugom dijelu, Austrija je vodila 1:0 i 2:1, ali Škotska je uspjela poravnati.

U drugom susretu ove grupe Danska je u Tel Avivu pobijedila Izrael sa 2:0.