Iz Alkmaara poručuju: Savladali smo Ajax u obje utakmice, zaslužujemo Ligu prvaka

AZ Alkmaar je uputio žalbu UEFA-i na odluku Nogometnog saveza Nizozemske (KNVB) da prizna aktuelni poredak na tabeli prema kojem je Ajax direktno otišao u grupnu fazu Lige prvaka.

Ajax i AZ su imali isti broj bodova (56), no Ajaxu je dodijeljeno mjesto koje direktno vodi u grupnu fazu Lige prvaka sljedeće sezone, dok će AZ plasman morati plasman izboriti kroz kvalifikacije.

KNVB je objavio da je prvenstvo prekinuto i Ajax je zbog bolje gol-razlike (68:23 naspram 54:17) ušao u grupnu fazu Lige prvaka umjesto AZ-a.

U taboru ovog kluba smatraju kako su oni zaslužili plasman u Ligi prvaka ispred Ajaxa jer su ih u oba međusobna dvoboja pobijedili (1:0 i 2:0).

“Razlika pogodaka nije objektivan kriterij. Pobijedili smo Ajax oba puta i mi zaslužujemo biti direktno u Ligi prvaka.”– poručili su iz AZ-a.

Ipak, KNVB nema namjeru poništiti li promijeniti odluku koja je donijeta.

“Mjesta u evropskim takmičenjima smo odlučili na temelju tri kriterija: transparentnosti, objektivnosti i sportske sposobnosti. Držimo se tabele, a na njoj je Ajax na prvom mjestu.” – stav je saveza.