KAKVA LUDNICA I SPEKTAKL: Alcaraz nakon nevjerovatne borbe savladao Đokovića i osvojio Wimbledon!

Carlos Alcaraz je u dramatičnom i maratonskom finalu Wimbledona koje je trajalo blizu pet sati pobijedio Novaka Đokovića sa 2:3, po setovima 6:1, 6:7 (6:8), 1:6, 6:3 i 4:6.

Očekivala se žestoka borba, a u prvom setu apsolutna dominacija Đokovića. Odmah je napravio break, pa još jedan za ubjedljivih 4:0, da bi zatim Srbin uspio da set privede kraju i okonča ga sa nevjerovatnih i ubjedljivih 6:1.

Alcaraz u drugom setu stiže do svog prvog breaka, no Đoković je i dalje izgledao samouvjereno i djelovalo je kao da još uvijek drži stvari pod kontrolom, što je ubrzo potvrdio svojim breakom za izjednačenje od 2:2. Međutim, Španac se također nije predavao.

Igralo se gem za gem sve do tie-breaka. Novak je poveo sa 3:0 na startu, Alcaraz je uzvratio istom mjerom, a onda Đoković sprječava mini-break osvajanjem poena iz teške pozicije za vodstvo od 4:3. Došao je srpski teniser nešto kasnije i do prve set-lopte, te kada su mnogi očekivala vodstvo od 2:0, uslijedila je serija grešaka.

Alcaraz je dobio tri uzastopna poena i osvojio tie-break sa 8:6. Bio je to ogroman psihološki udarac za Đokovića, dok je Carlos vidio svoju šansu za preokret i već u prvom gemu trećeg seta Španac pravi break. Zatim je bio sve agresivniji prvi igrač planete, pa poveo sa 3:1, a onda se do kraja i totalno osvetio za prvi set i slavio sa 6:1.

Vodila se u nastavku ravnopravna borba, da bi u petom gemu Nole stigao do tri break-lopte i krenuo sa prepoznatljivom sjajnom igrom te dobio još jedan gem na servis protivnika i ovaj set okončao sjajnim rezultatom 6:3.

S petim setom Alcaraz se bukvalno “razletio” po terenu, udarci su mu i dalje bili razorni kao da se ne igra duže od četiri sata. Novak je bio blizu breaka u drugom gemu petog seta, ali je propustio priliku. Carlos izjednačuje i pravi break koji se na kraju pokazao kao odlučujući za ovaj okršaj.

Novak Đoković nije uspio da nastavi fenomenalni niz pobjeda i trofeja na Wimbledonu, dok je Carlos Alcaraz stigao do svog drugog Grand Slam pehara poslije prošlogodišnjeg trijumfa na US Openu.