KAKVA PARTIJA! Nevjerovatna Njemačka iznenadila SAD i osigurala veliko finale Svjetskog prvenstva sa Srbijom

Fenomenalno polufinale Svjetskog prvenstva u košarci priredili su košarkaši SAD-a i Njemačke, dok je konačnim ishodom šokiran cijeli svijet. Favorizovana reprezentacija SAD-a poražena je od Njemačke rezultatom 113:111.

Od samog starta Nijemci su igrali izuzetno hrabro, a osim početnog vodstva od 2:0 SAD je kroz cijelu prvu četvrtinu jurio zaostatak. Konstantno je prednost Njemačke u ovom dijelu susreta bila šest razlike, da bi u jednom trenutku istu povećali na 10 razlike, pri rezultatu 25:15.

Na odmor se ipak otišlo sa malim vodstvom Njemačke od 33:31, dok je u drugoj četvrtini viđena dosta bolja predstava SAD-a. Uspjeli su da preokrenu rezultat u svoju korist, no svejedno im nikako nije išlo od ruke da se odlijepe rezultatski. Na odmor se otišlo kod rezultata 60:59 za SAD i već tada je bilo jasno da popularne ‘Švabe’ neće biti lagan zalogaj.

Treća četvrtina opet donosi fantastičnu igru Njemačke i u napadu, ali ovaj put i u defanzivi, te su tokom cijele dionice imali prednost. Tako su ovu četvrtinu dobili sa 35:24, što je značilo da u posljednji period igre ulaze sa vodstvom od 10 razlike. Posljednja četvrtina donijela je mnogo nervoze u redovima selekcije Njemačke.

Topila se njihova prednost, a u napadu su polako trošili šuteve. Tri minuta prije kraja rezultat je bio 108:103 u korist Njemačke. Naredna minuta prošla je jako sporo za Nijemce, dok je rezultat glasio 108:105. Međutim, serija ove momčadi od 5:0 u posljednjoj minuti bila je dovoljna za nevjerovatnu pobjedu, te da se zakaže finale Svjetskog prvenstva protiv Srbije.

Najefikasniji u reprezentaciji Njemačke bio je Obst sa 24 postignuta poena, dok je Wagner dodao 22 poena. S druge strane, Edwards je bio najefikasniji kod Amerikanaca sa 23 ubačena poena.