Litvanci uz veliki trud nisu mogli zaustaviti Slovence, Dončićev double-double za trijumf u jurišu na odbranu titule

Košarkaši Slovenije savladali su Litvaniju sa 92:85 u drugoj utakmici grupe B Evropskog prvenstva.

Derbi meč grupe B apsolutno je opravdao sva očekivanja, viđena je velika borba, dok su pobjednika odlučili detalji.

U prvoj četvrtini rafalna paljba na obje strane. Slovenci su imali više rješenja u napadu, pa su tako i održavali prednost od nekoliko poena. Rezultatsku neizvjesnost vratio je Lukas Lekavičius koji je od ulaska sa klupe ubacio osam poena. Dok je Dončić odmarao na klupi, razliku je pravio raspoloženi Dragić. Sa druge strane, Valančiunas je predstavljao veliki problem protivniku pod košem.

U drugoj četvrtini sa povratkom Luke na teren Slovenija vraća opipljivu prednost sa početka. Međutim, uporni Litvanci uspjevali su da održe priključak. Ponajviše zahvaljujući šutu za tri poena Kuzminskasa, pa je rezultat nakon 20 minuta glasio 51:48 za Sloveniju.

Slovenci su i u nastavku čuvali svoju prednost, iako im je protivnik čitavo vrijeme “disao za vratom”. Rezultatska klackalica u posljednjoj četvrtini, a zatim pri rezultatu 71:71 Kuzminskas pogađa trojku za vodstvo Litvanije. Vrlo brzo Litvanci dolaze do najveće prednosti na meču, bilo je 78:73. Tri minuta prije kraja Slovenija ponovo vraća prednost od 82:81. Nakon toga Slovenci su preko Dragića i zahvaljujući faulu nad Dončićem stigli na +7 što su uspjeli zadržati za konačnih 92:85.

Selekciju Slovenije predvodili su Mike Tobey sa 24 poena, Goran Dragić sa 19, a Luka Dončić je dodao 14 uz 10 asistencija. S druge strane, u ekipi Litvanije najraspoloženiji su bili Mindaugas Kuzminskas sa 19, te Grigonis sa 18 i Lekavičius sa 14 ubačenih poena.