Nadal nakon gotovo pet sati drame osvojio US Open!

Španjolski tenisač Rafael Nadal osvojio je svoj četvrti US Open, pobijedivši debitanta Rusa Daniila Medvedeva sa 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 nakon četiri sata i 49 minuta igre.

Nadalu je ovo bio peti finale na US Openu, a ukupno 27. u karijeri na Grand Slam turnirima na kojima je postao pobjednikom po 19. put i tako stigao na samo jedan naslov do rekordera, Švicarca Rogera Federera.

Španjolac je prije mjesec dana pobijedio Rusa u finalu kanadskog Mastersa u Montrealu sa 6:3, 6:0. Početak finala u New Yorku dao je naslutiti da će Medvedev biti ravnopravniji protivnik nego u Montrealu.

Medvedev je u trećem gemu susreta prvi došao do prilike za break, ali ga nije uspio iskoristi. Nadal je priliku za break iskoristio u 12. gemu, kad je iskoristio drugu set-loptu.

Ruski tenisač je prvi došao do break prilike i u drugom setu, ali mu iskusni Španjolac nije dopustio da stekne prednost, kao na početku meča. Nadal je u šestom gemu po treći put u dvoboju slomio servis 23-godišnjeg Rusa za vodstvo 4:2.

Nakon 110 minuta igre Španjolac je osvojio drugi set sa 6:3 i došao u poziciju iz koje nikada u karijeri nije izgubio finale na Grand Slam turnirima.

No, uporni Medvedev se nije predao. Iskoristio je nešto lošiji gem Nadala i vratio nadu u mogući preokret. Kad je zadržao servis za vodstvo 6:5, Rus je nakon dva sata i 53 minute borbe ostao u igri za najveći preokret i najveću pobjedu u karijeri.

Medved je kvalitetu pokazao i u četvrtom setu, u kojem je kod 2:2 spasio dvije break-lopte. U desetom gemu je Nadal imao 40:15 i došao na korak do izjednačenje na 5:5.

No, Medvedev je nanizao tri poena i došao do set-lopte te neobranjivim bekendom nakon tri sata i 45 minuta odveo finale u peti set.

U petom satu finala nakon jedne od najdužih izmjena u dvoboju, Nadal je stigao do petog breaka u meču. Sigurnim servisom Nadal je potvrdio prednost. U sedmom gemu je Medvedev još jednom izgubio servis.

Španjolac je imao još samo završni udarac za potvrdu trijumfa. Međutim, pokazalo se da to nije laka zadaća. Do meč-lopte u osmom gemu nije stigao.

Ono što nije uspio na servisu, Nadal je napravio na reternu. Nakon četiri sata i 38 minuta došao je do prve meč-lopte. No, Rus se još jednom bekendom izvukao.

Nadal je nakon toga izborio i drugu meč-loptu. Medvedev izlazi na mrežu nakon drugog servisa, a Nadal promašuje retern. Rus je još jednom ostao u igri.

Dva asa i jedan dobar izlazak na mrežu donijeli su mu gem i prisilili Nadala da po drugi put pokuša odservirati za pobjedu.

Kao i prvi put, Medvedev je došao do break-lopte, no Nadal je ovoga puta izbjegao dvostruku pogrešku. Treću meč-loptu izborio je savršenom skraćenom loptom.

Nakon četiri sata i 49 minuta drame Medvedev je promašio retern, a Nadal još jednom završio na leđima slaveći svoj četvrti trijumf na US Openu.