NJEMAČKA JE PRVAK SVIJETA: Srbija ipak poklekla, nezaustavljivi Nijemci trijumfovali za povijest!

Košarkaška reprezentacija Njemačke stigla je do titule prvaka svijeta. U današnjem finalu na Filipinima, Nijemci su savladali sjajnu selekciju Srbije rezultatom 83:77 i tako po prvi put u povijesti uzeli naslov najbolje košarkaške selekcije svijeta.

Srbija je otvorila susret serijom 5:0, no Njemačka ne dozvoljava da se ‘Orlovi’ rano odvoje i ubrzo je utakmica dovedena u egal. Problem za Srbe predstavljala je povreda Ognjena Dobrića koji je već nakon dvije minute morao u svlačionicu. Ekipe su se sve do finiša prve dionice smjenjivale u vodstvu. Ipak, Srbija je zahvaljujući sjajnoj završnici imala tri poena prednosti, 26:23.

Drugi period donosi istinsku rezultatsku klackalicu. Oba tima su imala svoje periode igre, dok su u tim momentima dominirali Bogdan Bogdanović i Dennis Schroder. Gledali smo tako odličnu košarku, a na odmor se otišlo neriješenim rezultatom 47:47 i finale je bilo apsolutno otvoreno.

Schroder je u nastavku pogađao doslovno sve. Zatim je došlo i do nekih kontroverznih sudačkih odluka u korist Njemačke koja je na dva minuta prije kraja trećeg perioda otišla na dvocifrenu prednost, 64:53. Nijemci su Srbe potpuno neutralisali i na ulasku u posljednju dionicu imali su čak 12 poena prednosti, 69:57.

Srbija nije odustajala, dobro je otvorila posljednju dionicu i vratila se u meč, te su košarkaši ove reprezentacije spustili zaostatak na samo minus sedam (71:64) prije prvog time-outa kojeg je zvao njemački selektor. Aleksa Avramović igrao je utakmicu života, te pogodio trojku za 73:69, ali uprkos dobroj odbrani Voigtmann odmah uzvraća i ponovo podiže prednost na plus sedam.

Činilo se tada da je i definitivno kraj za Srbiju, no nevjerovatni Avramović pogađa trojku, a onda i tri bacanja kojima vraća svoj tim u igru na minut i pol prije kraja, 78:75. Uspjela je Srbija zatim ponovo doći na minus dva preko Gudurića, ali Schroder pogađa za 81:77 na 20 sekundi prije kraja, a Avramović i Gudurić ne koriste svoje prilike u nastavku i to je bilo to od popularnih ‘Orlova’.

Nezaustavljive Nijemce je do pobjede u finalu vodio Dennis Schroder s 27 poena, a Franz Wagner je dodao 19. Kod Srbije je Aleksa Avramović ubacio 21 poen.