Okršaj titana u finalu Svjetskog prvenstva: Danska u istinskom spektaklu pobijedila Francusku i postala prvak svijeta

Večeras je odigrano veliko finale Svjetskog prvenstva za rukometaše, a snage su odmjerile dvije najveće svjetske sile, Francuska i Danska. Danci su nakon spektakla slavili rezultatom 34:29.

Danska je povela prva, na startu napravila seriju i imala 4:1, ubrzo je bilo i četiri razlike (6:2), a u jednom trenutku čak i maksimalnih plus pet, kada su Danci vodili 12:7. Francuzi nisu odustajali.

Uspjeli su nekako zbiti redove, poboljšati znatno defanzivu i stići na minus jedan prije odlaska na odmor. Danska je tako na pauzu otišla pri vodstvu 16:15.

Danska u nastavku od rezultata 18:17 više nije ispuštala prednost. 10 minuta prije kraja imali su 28:26. Uglavnom su Francusku držali na blagoj distanci od dva ili tri pogotka. Danska je onda dobila priliku da ode na plus četiri pri rezultatu 29:26. Lauge je osmim pogotkom na neki način nokautirao protivnika.

Lauge i Pytlick su predvodili novog prvaka svijeta u golgeterskom smislu. Lauge je zabio čak 10 pogodaka, Pytlick devet, dok je Gidsel postigao šest. Hansen je završio sa samo jednim pogotkom. S druge strane istakao se Remili sa šest pogodaka, Mem pet, da bi Richardson završio meč sa četiri poena.

Danska je osvojila dva Svjetska prvenstva u nizu, 2019. i 2021. godine, a večeras je stiglo i treće, čime je prekinut san Francuza da stignu do rekordne sedme titule.