Poljakinja odbranila titulu u Parizu: Fenomenalna Swiatek savladala Muchovu i ponovo osvojila Roland Garros

Poljska teniserka Iga Swiatek po treći put u karijeri osvojila je Roland Garros. Najbolja na svijetu je ovog puta u finalu savladala Čehinju Karolinu Muchovu sa 2:1, po setovima 6:2, 4:6, 5:7, 6:4 za dva sata i 48 minuta igre, te je tako odbranila titulu u Parizu.

Swiatek je u meč ušla kao veliki favorit i njeno veliko iskustvo došlo je do izražaja na startu duela za trofej. Muchova je dozvolila break već u prvom servis gemu, a Swiatek ubrzo povela sa 3:0. Do kraja prvog seta 43. na svijetu dozvolila je Poljakinji još jedan break za konačnih 6:2.

Preslikana situacija i na početku drugog seta. Ponovo je favoritkinja došla do ranog breaka i imala ubjedljivih 3:0. Izgledalo je tada da će se dvostruka prvakinja “prošetati” do nove titule, ali je Čehinja zaigrala bolje, napravila prvi break na meču i izjednačila na 3:3.

Ušli smo tada u jako zabavnu završnicu seta. Potpuno se Muchova razigrala i napravila break za 5:4. Imala je ona gem na svoj servis za izjednačenje. No, onda je Swiatek uzvratila zaredavši seriju breakova i ponovo je imala priliku da svojim servisima okonča set, što joj je pošlo za rukom iz druge šanse.

Kulminacija drame u trećem i odlučujućem setu. Prvi break pravi Muchova, da bi ubrzo povela sa 2:0, ali je Swiatek ponovo uzvratila osvojivši dva gema. Do drugog breaka u setu stiže Čehinja u sedmom gemu. Ipak, poljska teniserka uzvraća i izjednačuje na 4:4.

Uspjela je Swiatek da u narednom gemu prekine seriju breakova i dođe na samo gem od odbrane titule. Muchova je popustila pod ogromnim pritiskom izgubivši servis gem, a najbolja na svijetu je mogla početi sa slavljem. Ona se već radovala u prijestolnici Francuske 2020. i 2022. godine, za razliku od rivalke kojoj je ovo bilo prvo Grand Slam finale karijere.