Švedska nadigrala neprepoznatljivu Hrvatsku i dovela je na rub ispadanja iz elitnog društva

Reprezentacija Švedske pobijedila je u Solni u okviru 5. kola Lige nacija selekciju Hrvatske rezultatom 2:1.

U 36. minuti susreta Švedska dolazi do zasluženog vodstva. Sjajni Kuluševski je efektno zabio za vodstvo domaćina nakon što je prethodno u trku izbacio Matea Kovačića i rutinski matirao Livakovića.

U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Šveđani su udvostručili vodstvo. Larsson je centrirao iz kornera, hrvatskih defanzivaca nema nigdje pa Danielsson dolijeće na peterac i lako glavom zakucava za poduplanje prednosti domaćina.

Osam minuta prije kraja meča Hrvatska je postigla izuzetno važan pogodak za konačni rasplet stanja u grupi. Perišić je pucao glavom, a lopta se od Danielssonovog ramena odbija u suprotnu stranu i tako na krivoj nozi hvata švedskog golmana Olsena koji nije imao šansu za odbranom.

Hrvatska je ostala na trećem mjestu grupe 3 s tim da sad i Švedska ima identična tri boda. I međusobni omjer je identičan pa će putnik u niži rang biti poznat nakon posljednjeg 6. kola Lige nacija u kojem Hrvatska igra s Portugalom, a Švedska s Francuskom.

U drugom susretu ove grupe Francuska je kao gost savladala Portugal pogotkom Kantea iz 54. minute.

Njemačka je u grupi 4 kao domaćin nakon preokreta savladala Ukrajinu 3:1, dok je Španija odigrala 1:1 sa Švicarskom.