Švedska savladala Španjolsku i tako postala novi prvak Europe u rukometu!

Rukometna reprezentacija Švedske je u finalu Europskog prvenstva savladala momčad Španjolske (27:26) i tako se popela na tron Europe.

Švedsku su do zlata predvodili Ekberg i Oscar Bergendahl sa po pet postignutih pogodaka, te Hampus Wanne sa četiri pogotka. Odličan je bio i golman Palicka sa 11 odbrana.

Na drugoj strani najefikasniji su bili Adrian Figueras i Aleix Gomez Abello sa po šest pogodaka, dok je Ian Tarrafeta postigao pet pogodaka.

Veći dio prvog dijela protekao je u dominaciji Švedske, nakon čega su se na samom kraju Španjolci vratili u igru i poveli. S druge strane, u drugom poluvremenu mogli smo vidjeti dosta napetu utakmicu. Igralo se pogodak za pogodak.

Šveđani su bolje otvorili susret i poveli sa 2:0, poslije čega je Španjolska u 14. minutu prvi put izjednačila rezultat, bilo je 6:6. U 29. minutu su došli i do vodstva. Na odmor se otišlo rezultatom 13:12.

Nastavak susreta bolje su započeli Španjolci, pa su u nekoliko navrata imali po 2 pogotka prednosti. No, Švedska je u 39. minutu izjednačila na 17:17, a samo tri minute kasnije došla do prednosti. Šest minuta prije kraja Šveđani su ponovo imali dva pogotka prednosti. Tri minuta prije kraja Španjolska je izjednačila na 26:26.

Pred sami kraj Španjolci su imali napad za vodstvo, no Andreas Palicka je sjajno intervenisao na golu Švedske. Nakon toga Šveđani su izborili sedmerac, da bi precizan bio Ekberg za veliko slavlje.

Poslije velikih 20 godina Šveđani su osvojili trofej najjače rukometne reprezentacije u Europi. Švedskoj je ovo bilo šesto europsko finale, a uz to imaju pet zlatnih medalja i ukupno 22 medalje na velikoj sceni.