Velika šteta: Španija nakon boljeg raspucavanja penala savladala Hrvatsku i osvojila ovogodišnju Ligu nacija!

Finale ovogodišnjeg izdanja Lige nacija između Španije i Hrvatske nije ponudilo pretjerano dobar nogomet, kao ni veliki broj prilika. Pobjedu je nakon boljeg izvođenja penala ostvarila Španija rezultatom 5:4.

Većinom se igralo na sredini terena večeras, te je susret bio više neko taktičko nadmudrivanje dva trenera, što zapravo i najbolje potvrđuje jedna interesantna činjenica.

Naime, za gotovo cijelu utakmicu viđene su svega dvije prave šanse, dok su obje navijači mogli vidjeti u prvih 45 minuta meča. Gavi je u 12. minutu probao s ruba kaznenog prostora, no nije bio precizan.

Kada je riječ o Hrvatskoj, najbolju priliku u 31. minutu u pogodak nije uspio pretvoriti Ivan Perišić, nakon što je Unai Simon fenomenalno odbranio njegov udarac glavom.

U drugom dijelu igre donekle i preslikana situacija iz prvog poluvremena. Podatak da niti jedna reprezentacija nije šutirala u okvir gola najbolje govori kakav je meč bio. Ni produžeci ne donose ništa specijalno, pa se pristupilo penalima.

Prva tri izvođača u obje selekcije su bila sigurna, da bi Lovro Majer u četvrtoj seriji promašio penal za Hrvate. Poslije je penal za pobjedu imao Laporte, ali je pogodio prečku. Revanširao mu se Petković neiskorištenim penalom, a onda je Carvajal zabio za pobjedu Španije.

‘Crvena furija’ je pobjedom nad ‘Vatrenima’ po prvi put osvojila Ligu nacija te se tako pridružila Francuskoj i Portugalu koji su prije nje osvajali pomenuto takmičenje.