Francuska u rukometnom klasiku nadigrala Hrvatsku i udaljila je od borbe za postolje

Rukometna reprezentacija Francuske je u prvom kolu grupe 1 na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj savladala selekciju Hrvatske rezultatom 34:32 u rukometnom klasiku.

Sada su Hrvati u nezgodnoj situaciji u borbi za medalju na Evropskom prvenstvu i do kraja nemaju pravo na kiks dok su Francuzi s ova dva boda došli nadomak plasmana u polufinale.

Hrvati su bolje otvorili utakmicu i imali vodstvo 7:5 nakon čega je uslijedila serija grešaka pa su Francuzi preokrenuli serijom 3:0 i došli u vodstvo koje su održavali do finiša prvog dijela.

Vodili su Trikolori i tri razlike, bilo je 17:14 nakon čega su Hrvati iskoristili momentum Dominika Kuzmanovića i izjednačili rezultat na 17:17, a na odmor se otišlo pri rezultatu 18:18.

Francuzi su drugo poluvrijeme otvorili serijom od 2:0 da bi u 41. minuti zahvaljujući golu Dylana Nahija došli ponovo na plus tri, 24:21. Uslijedio je potom nerealizovani sedmerac Šoštarića, prvi na Euru, nakon čega su Francuzi pogriješili u napadu što je iskoristio Marin Jelinić i smanjio prednost Francuske na 24:22.

Hrvati su potom propustili šansu da dođu na minus jedan, a Francuzi su postigli dva vezana gola i došli na plus četiri.

Uslijedila je hrvatska serija od 3:0 nakon čega su propustili dva napada za izjednačenje rezultata pa ih je kaznio Nahi, a potom i Remili koji je u 53. minuti susreta donio Francuzima ponovo tri razlike i pitanje pobjednika na ovom susretu je bilo riješeno iako je Hrvatska u više navrata došla na minus jedan, no do potpunog preokreta nije mogla.

Nikola Karabatić je zabio pet golova i došao do brojke od 289 pogodaka te tako pretekao Gudjona Valura Sigurdssona i postao najbolji strijelac u historiji Evropskih prvenstava.

Do trijumfa je Francusku nosio Dika Mem sa šest pogodaka dok je pomenuti Nikola Karabatić dodao pet, a Tournat je susret završio sa četiri gola. Samir Bellahcene je imao šest, a Remi Desbonnet dvije odbrane.

Zvonimir Srna je bio najbolji kod Hrvatske sa šest golova dok su Karačić, Maraš, Klarica i Jelinić dodali po četiri. Briljirao je Dominik Kuzmanović sa 13 odbrana dok je Matej Mandić dodao dvije.

U sljedećem kolu Evropskog prvenstva, Francuska će igrati protiv Islanda dok će selekcija Hrvatske pobjedu tražiti protiv Mađarske.